Paris ticaret mahkemesi, kayyuma devredilen Sipa ile ilgili beklenen kararı verdi -Ticaret…

  • Yazı boyutu
Paris ticaret mahkemesi, kayyuma devredilen
Sipa ile ilgili beklenen kararı verdi
  -Ticaret…

Paris ticaret mahkemesi, kayyuma devredilen Sipa ile ilgili beklenen kararı verdi -Ticaret mahkemesi, çalışanların da talebi doğrultusunda Sipa'yı "Rex Features" ve "Isopix" ortaklığına verdi

Fransız Ticaret Mahkemesi, gazeteci Gökşin Sipahioğlu'nun 1974 yılında Paris'te kurduğu ve dünyanın en önemli fotoğraf ajanslarından birisi haline getirdiği Sipa ile ilgili beklenen kararını bugün verdi.
     Ticaret mahkemesi, içinde bulunduğu mali kriz yüzünden geçen aralık ayında kayyuma devredilen Sipa'nın, çalışanların da taleplerini gözönüne alarak "Rex Features" ve "Isopix" ortaklığına devredilmesini kararlaştırdı.
     Ticaret mahkemesinin, bu kararı, Sipa çalışanları tarafından büyük bir memnunlukla karşılandı.
     Konu ile ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Sipa çalışanı Elif Su Alkan, "Bu bütün çalışanları memnun eden bir karar oldu. Sipa'yı devralan bu iki şirket, Gökşin Sipahioğlu'nun çocuk yaşta alıp yetiştirdiği ve Sipa'ya yıllardır büyük emeği geçen Mete Zihnioğlu isimli arkadaşımız tarafından yönetilecek. 2011 yılında kaybettiğimiz Gökşin abağeyin artık mezarda kemikleri sızlamayacak diyebiliriz" ifadesini kullandı.
     "Rex Features" ve "Isopix" şirket ortaklığı, ticaret mahkemesine yaptığı teklifte, 60 kişinini çalıştığı şirkette, en az 40 çalışanı işte tutmayı garanti ederken, "Free" ve "Groupe X" ortaklığı sadece 3 kişiyi işte tutma garantisi vermişti.
     Çalışanlar, ikinci teklifi sunan şirketlerin hedefinin sadece Sipa'nın değerli arşivini ele geçirmek olduğunu belirterek, bu teklife şiddetle karşı çıkmıştı.
     2011 yılında hayatını kaybeden Sipahioğlu, Sipa'yı 2000'li yılların başında Fabre şirketine satmış, bu şirket de daha sonra hisselerini Alman DAPD şirketine devretmişti.
     Alman DAPP şirketi, yaşadığı mali kriz yüzünden aralık ayında iflasını açıklayan şirketi kayyuma devretmişti.
     Sipa, Gökşinsipahioğu döneminde, dünyanın en önemli fotoğraf ajanslarından biri olarak gösteriliyordu.
     Savaş ve çatışma bölgelerinden sıcak fotoğrafları ve magazin dünyasınını kamuoyuna çarpıcı fotoğraflarıyla aktaran Sipa, Fransa'da çok sayıda foto muhabirinin yetişmesine de ön ayak olmuştu.
     Sipahioğlu'na, Fransız medyasına yaptığı katkılarından dolayı eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac tarafından en önemli liyakat nişanı takdim edilmişti.
    
    
    

Bu haberi 217 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir