Paris Otomobil Fuarı -Renault Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares: "Avrupa'daki…

  • Yazı boyutu
Paris Otomobil Fuarı
  -Renault Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü 
  Carlos Tavares: "Avrupa'daki…

Paris Otomobil Fuarı -Renault Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares: "Avrupa'daki ekonomik krizin sürme riski var. Avrupa'daki piyasaların krizden önceki düzeye gelmeleri 3 ila 5 yıl daha sürebilir" -"(Yerli otomobil) Renault'nun bu konuda niyetinin hiç değişmediğini belirtmek isterim. Günün birinde böyle bir proje olursa katılacağız"

Hasan Arslan - Renault Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdürü Carlos Tavares, Avrupa'daki ekonomik krizin sürme riskinin olduğunu belirterek, "Avrupa'daki piyasaların krizden önceki düzeye gelmeleri 3 ila 5 yıl daha sürebilir" dedi.
     Paris Otomobil Fuarı'nda gazetecilerle bir araya gelen ve soruları cevaplayan Tavares,dünyada Renault da dahil olmak üzere otomotiv şirketlerinin gelişmekte olan ülkelere yatırım yaptıklarını kaydetti.
     Tavares, gelişmiş ülkelerde yaptıkları karların, bulunduklarını bütün ülkelerdeki varlıklarına yansıdığını dile getirerek, "Bu daha olgun olarak nitelendirebileceğimiz piyasalara da yatırım yapmamızı sağlıyor. Şirketin genel ekonomik durumunu iyi etkilediği için diğer ülkeler daha olgun piyasaları da daha olumlu etkiliyor. Bütün bu gelişmeler bizi sevindiriyor. Çünkü Brezilya, Çin Rusya Hindistan gibi ülkelerde elde ettiğimiz başarılar sayesinde diğer ülkelerdeki varlığımızı da kuvvetlendirebiliyoruz ve başka üreticilere oranla daha iyi durumda olmamızı sağlıyor" diye konuştu.
     Avrupa'daki bu ekonomik krizin sürme riskinin bulunduğuna işaret eder Tavares, Avrupa piyasalarının kriz öncesi durumdan daha düşük seviyede gerçekleştiğini anlattı.
     "Avrupa'da kriz öncesine dönülmesi 3 ila 5 yıl daha sürebilir" diyen Tavares, bunun için bütün şirketlerin kendilerini buna adapte etmeleri gerektiğini anlattı.
     Tavares, "Bu demek değildir ki, Avrupa piyasasındaki durumla ilgili havlu atmış veya geri çekilmiş durumda değiliz. Fuarda da gördüğünüz iki önemli yeni aracımız ZOE ve Clio 4 özellikle Avrupa piyasalarına yönelik geliştirilmiş araçlar. Gelecek ilkbaharda da 3. otomobilimizi lanse edeceğiz. Bu dalga içerisinde. Avrupa'daki durum konusunda agresif olmaya devam edeceğiz" dedi.
     Renault'nun, Türkiye'de çok kaliteli bir üretim platformu olduğunu ve çok kaliteli üretim yaptıklarını ifade eden Tavares, bu kaliteli üretime çok önem verdiklerini söyledi.
     Tavares, Oyak Renault Fabrikası'nın performansının çok yüksek olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Renault'nun, Türkiye'deki sanayi ile ilgili olarak elimizde performansı çok yüksek sanayi aracı var. Eğer aklınızda herhangi bir soru işareti varsa aklınızdaki endişeleri gidermek isterim. Tabii ki böyle bir sanayi aracını sonuna kadar kullanmak da tam bir şekilde değerlendirmek de Renault'nun lehinedir. Hem kalite açısından çok yüksek bir üretimimiz var hem kalite maliyet oranı açısından çok yüksek bir sanayi üretimimiz var. Dolayısıyla bu sanayi aracının performansının yüksek olmaya devam etmesini isteriz biz de. Türkiye'deki sanayi aracının performansının yüksek olmaya devam etmesini sağlamaya çalışıyoruz. Türkiye'deki sanayi imkanımızın sonuna kadar kullanacağımız ve kapasiteyi tam bir şekilde dolduracağımız ve değerlendireceğimiz kesin. Türkiye'de tam kapasite üretmeye devam edeceğiz ve piyasada varlık göstermeye devam edeceğiz. Hatta amacımız piyasa payımızı artırmak."
    
     -Yerli otomobil-
    
     Tavares, bir gazetecinin "Yerli otomobil"e ilişkin sorusuna da şu cevabı verdi:
     "Renault'nun bu konuda niyetinin hiç değişmediğini belirtmek isterim. Türkiye'de otomotiv sanayisinin çok önemli bir oyuncusuyuz. Öyle olmaya da devam etmek istiyoruz. Bu anlamda bize yöneltilecek olan talepleri tabii ki olumlu cevap vermeye çalışacağız ve bu konuda çalışmaya devam ediyoruz.
     Günün birinde böyle bir proje olursa katılacağız. Bildiğim kadarı ile bu projede önemli bir ilerleme yok. Ama ilerleme olursa tabii ki böyle bir projeye destek vereceğiz."
    
     -Oyak Renault'nun motor üretimi-
    
     Oyak Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu da Oyak Renault fabrikalarında yeni motor üretilmesi konusunda kararın daha alınmadığını bildirdi.
     Tunalıoğlu, "Şu anda inceleme aşamasında. Bizim için önemi çok büyük olduğu için takip ediyoruz. Önemi çok büyük olduğu için de kararın hemen çıkması için de elimizden gelen tüm cazibeyi göstermeye çalışıyoruz" dedi.
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir