Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler -ING Bank Başekonomisti Sengül…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler
  -ING Bank Başekonomisti Sengül…

Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler -ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren: -"PPK'dan üst bantta 100 baz puan indirim bekliyoruz. Artan global likidite koşulları nedeniyle de rezerv opsiyon katsayısında ilk dilimde bir miktar daha artış görebiliriz"

ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, PPK'dan üst bantta 100 baz puan indirim beklediğini, artan global likidite koşulları nedeniyle de Rezerv Opsiyon Katsayısı'nda (ROK) ilk dilimde bir miktar daha artış görebileceğini belirtti.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde beklentilerini değerlendiren Dağdeviren, "Bugün PPK'dan üst bantta 100 baz puan indirim bekliyoruz. Artan global likidite koşulları nedeniyle de rezerv opsiyon katsayısında ilk dilimde bir miktar daha artış görebiliriz. Merkez Bankası'nın faiz kararı kadar açıklamanın detayları da para politikası görünümü için önemli olacak. Döviz sepetinde gördüğümüz artış baskısı, öncü göstergelere göre büyüme verilerinde henüz belirgin bir toparlanma olmaması, bütçedeki bozulmanın ve enerji fiyatlarındaki artışların yeni vergi ve fiyat artışlarını, dolayısıyla enflasyondaki düşüş eğilimini yavaşlatma riskini de gündeme getirmiş olması para politikası yönetimini biraz daha zorlu hale getirdi" şeklinde konuştu.
     Ağustos ayındaki açıklamasında Merkez Bankası'nın küresel ekonomiye dair belirsizliklerin (diğer bir deyişle kısa vadeli sermaye hareketlerindeki oynaklığın) sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağını belirttiğini hatırlatan Dağdeviren, şu değerlendirmeleri yaptı:
     "Merkez Bankası'nın risk senaryoları arasında yer alan 'gelişmiş ülke merkez bankalarının ek parasal genişlemeye gitme olasılığı' ise gerçekleşti. Ancak bunun devamında beklenen 'kısa vadeli sermaye akımlarında yaşanabilecek ivmelenme, hızlı kredi genişlemesi ve yerli para üzerinde oluşabilecek değerlenme baskısı' için şu anda kesin bir şey söyleyemeyiz. Dolayısıyla acil önlem alınması kanımca gerekmiyor. O yüzden Merkez Bankası'nın biraz gelişmeleri izlemeyi tercih edeceğini ama ROK'ları bir miktar ayarlayarak kısa vadeli sermaye girişlerindeki olası ivmelenmeye karşı biraz önlem alacağını düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir