Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen…

Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler -İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır: -"MB'nin 50 baz puanlık bir indirime gitmesini ve ileri ki toplantılarda Türkiye'de ekonominin durumu ve yurt dışında Avro Bölgesi ekonomilerindeki toparlanma sinyallerini takiben ek gevşemelere gidebileceğini tahmin ediyoruz"

İntegral Menkul Değerler Analisti Egemen Candır, Merkez Bankası'nın bu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında 50 baz puanlık bir indirime gitmesini ve ileri ki toplantılarda Türkiye'de ekonominin durumu ve yurt dışında Avro Bölgesi ekonomilerindeki toparlanma sinyallerini takiben ek gevşemelere gidebileceği yönünde bir tahminleri olduğunu belirtti.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde beklentilerini değerlendiren Candır, "PPK kararları doğrultusunda şu anda yüzde 5,75 olan repo faizinde değişikliğe gidilmemesi fakat Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın temmuz sonunda yaptığı açıklama paralelinde faiz koridorunda daraltmalara gidilmesi bekleniyor" dedi.
     Geçici likidite sıkışıklığına düşen bir bankanın, Merkez Bankası'ndan kısa vadeli borçlanmak için ödemeyi kabul ettiği faiz oranı olan borç verme faiz oranı, diğer bir deyişle "faiz koridorunun üst bandı"nın, şu anda yüzde 11,5 seviyesinde olduğunu; Merkez Bankası'nın borç alma faiz oranı, yani "faiz koridorunun alt bandı"nın ise geçici likidite fazlası olan bir bankanın, bu fonunu değerlendirerek, bir faiz getirisi sağlamak için Merkez Bankası'na bu fonu mevduat şeklinde yatırması halinde almayı kabul ettiği faiz oranı anlamına geldiğini ve bu rakamın da bu aşamada yüzde 5 seviyesinde olduğunu hatırlatan Candır, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Merkez Bankası'nın PPK kararlarında piyasalarda, faiz koridorunun üst bandında genel olarak 50 puanlık bir indirime gidilerek oranın yüzde 11 seviyesine çekilmesi beklenirken, bazı ekonomistlerin bu oranı 100 puana kadar çektiklerini görmekteyiz. Bizim düşüncemiz, Merkez Bankası'nın, son zamanlarda Avrupa Merkez Bankası ve Fed'de gördüğümüz bir uygulamanın benzerini adapte ederek 'ucu açık' bir gevşeme yöntemine gidebileceğidir. Diğer bir deyişle, Merkez Bankası'nın bu PPK toplantısında 50 baz puanlık bir indirime gitmesini ve ileri ki toplantılarda Türkiye'de ekonominin durumu ve yurt dışında Avro Bölgesi ekonomilerindeki toparlanma sinyallerini takiben ek gevşemelere gidebileceği yönünde bir tahminimiz bulunmakta."
     Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandına müdahale etmesinin TL'de bir kısım gevşemelere izin vermesi anlamına geldiğini ve piyasaların bu durumu Temmuz'dan bu yana fiyatladığını ifade eden Candır, "Avrupa Merkez Bankası'nın ve ardından Fed'in parasal genişlemeye gitmesi sonrası Avro/Dolar paritesinin yüzde 3-3,5 prim yaptığı bir ortamda, Dolar/TL'de çekilmelerin yüzde 1'in üzerine çıkamamasının bir nedeninin de bunun olduğunu düşünmekteyiz. Merkez Bankası kararları sonrası bizim öngörümüz, Dolar/TL paritesinde yükselişlerin devam ederek ilk aşamada tekrar 1,8100-1,8150 bandına geçiş olarak gerçekleşebileceği ve bu aşamadan itibaren hareketlerin 1,8350-1,8080 bandında devam edebileceği yönündedir" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir