Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler -Odeobank Ekonomik Araştırmalar&Strateji…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler
  -Odeobank Ekonomik Araştırmalar&Strateji…

Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentiler -Odeobank Ekonomik Araştırmalar&Strateji Bülteni: -"MB'nin faiz koridorunun üst bandını sınırlı düşürmesini ve rezervlerini güçlendirmek için ortalama Rezerv Opsiyon Katsayısı'nı (ROK) ılımlı bir şekilde artırmasını bekliyoruz"

Odeobank Ekonomik Araştırmalar & Strateji Bülteni'nde, Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandını sınırlı düşürmesini ve rezervlerini güçlendirmek için ortalama Rezerv Opsiyon Katsayısı'nı (ROK) ılımlı bir şekilde artırmasını bekledikleri değerlendirmesi yapıldı.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde beklentilerinin değerlendirildiği bültende, son verilere göre, enflasyonist risklerin (yüksek bir ihtimalle bütçe disiplinini sağlamaya yönelik yapılacak zamlar, rekor düşük işsizlik oranı, TL'deki değer kaybı ve petroldeki yükseliş) belirginleştiği belirtilerek, "Eğer Hükümet hem doğal gaz hem de elektrik fiyatlarını ekim ayında yüzde 10 artırırsa, ikincil etkileri ile birlikte yıllık enflasyona katkısı yüzde 0,5'e kadar ulaşabilir. Bu nedenle 2012 yılı, Merkez Bankası'nın son yedi yılda beşinci kez enflasyon hedefini yakalayamadığı bir yıl olabilir. Bu yüzden Merkez Bankası'ndan bugün faiz koridorunun üst bandını sınırlı düşürmesini ve rezervlerini güçlendirmek için ortalama Rezerv Opsiyon Katsayısı'nı (ROK) ılımlı bir şekilde artırmasını bekliyoruz" değerlendirmesi yapıldı.
    
    
    

Bu haberi 894 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir