Para Politikası Kurulu Toplantısı

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu Toplantısı

Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 60'a yükseltti.Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 30'a yükseltti

Merkez Bankası, Türk Lirası (TL) zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesine ilişkin üst sınırı yüzde 60'a yükseltti.
     Yapılan açıklamada, Türk Lirası zorunlu karşılıkların Türk Lirası veya döviz cinsinden tesis edilmesindeki maliyet farkının azaltılması ve bankaların yeni imkanı, likidite gereksinimleri doğrultusunda serbestçe kullanabilmeleri amacıyla Türk Lirası yükümlülükler için tesis edilmesi gereken zorunlu karşılıkların döviz olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırın, son olarak 19 Temmuz 2012 tarihinde yapılan değişiklikle kademeli olarak ve farklı katsayılar dikkate alınarak yüzde 55'e yükseltildiği hatırlatıldı.
     Bu defa, aynı amaçlar doğrultusunda, Türk Lirası zorunlu karşılıkların döviz olarak tesis edilmesine ilişkin üst sınır yüzde 60'a yükseltildi. Yüzde 5'lik ilave dilime denk gelen tutarın, "2" rezerv opsiyonu katsayısıyla (ROK) çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden dolar ve/veya avro döviz cinslerinden tesis edilebileceği bildirildi.
     Bunun yanı sıra, finansal istikrarı desteklemek amacıyla Türk lirası zorunlu karşılık yükümlülüklerinin ilk yüzde 40'lık dilimine denk gelen tutara ilişkin ROK'un "1,1"e yükseltilmesine karar verildi.
     Mevcut imkan dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 20 milyar dolar tutulmakta olduğu, yapılan bu değişiklikler sonucunda sağlanan ek imkanın aynı oranda kullanılması halinde, Merkez Bankası'nın rezervlerinde yaklaşık 4,3 milyar dolar artış olacağı ve piyasaya ise 2,8 milyar Türk Lirası likidite sağlanacağı kaydedildi.
     Bu uygulamanın 17 Ağustos 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis döneminin 31 Ağustos 2012 tarihinde başlayacağı bildirildi.
    
     -"Türk Lirası zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmesine ilişkin üst sınır yüzde 30'a yükseltti"
    
     Merkez Bankası altın rezervlerinin güçlendirilmesi ve bankacılık sisteminin maliyet ve likidite kanallarının olumlu etkilenmesi amacıyla hali hazırda yüzde 25 olan Türk lirası zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmesine ilişkin üst sınır yüzde 30'a yükseltti. Yüzde 5'lik ilave dilime denk gelen tutar "2" ROK ile çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üzerinden altın olarak tesis edilebileceği bildirildi.
     Mevcut imkan dahilinde Türk Lirası zorunlu karşılıklar için 8,3 milyar dolar değerinde 163 ton altın tutulmakta olup, sağlanan ek imkanın aynı oranda kullanılması halinde, Merkez Bankası'nın rezervlerinde yaklaşık 3 milyar dolar artış olacağı ve piyasaya ise 2,8 milyar TL likidite sağlanacağı kaydedildi. Bu uygulamanın 31 Ağustos 2012 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacağı ve tesis döneminin 14 Eylül 2012 tarihinde başlayacağı bildirildi.
    
    
    


Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir