Para Politikası Kurulu kararları -Burgan Yatırım Başekonomisti Bürümcekçi: -"Zorunlu…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -Burgan Yatırım Başekonomisti Bürümcekçi:
  -"Zorunlu…

Para Politikası Kurulu kararları -Burgan Yatırım Başekonomisti Bürümcekçi: -"Zorunlu karşılıklarda yeni adım atılmaması, Bankanın kredilerdeki mevcut büyüme eğilimi ve önümüzdeki dönem eğilimlerine ilişkin beklentileri anlamında kafa karıştırıcı olmuştur"

Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, "Zorunlu karşılıklarda yeni adım atılmaması, Bankanın kredilerdeki mevcut büyüme eğilimi ve önümüzdeki dönem eğilimlerine ilişkin beklentileri anlamında kafa karıştırıcı olmuştur" dedi.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin açıklamada bulunan Bürümcekçi, yapılan toplantıda Merkez Bankası tarafından faizlerle ilgili sonraki adıma ilişkin bir sinyal verilmediğini, ancak daha önce kullanılan "Finansal istikrarı dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı" cümlesinin yeni metinde yer almadığını ifade etti.
     Bürümcekçi, bu durumun veriye bağlı para politikasının korunacağını düşündürse de, sonraki adımlar konusunda belirsizliği artıran bir gelişme olduğunu kaydetti.
     Buna karşılık, "Küresel ekonomiye dair belirsizliklerin sürmesi nedeniyle para politikasında her iki yönde de esnekliğin korunmasının uygun olacağı" cümlesinin aynen korunduğunu aktaran Bürümcekçi, "Bu ise en azından kısa vadede koridorun daha fazla daralmayacağı anlamına gelmekte" dedi.
     Kurulun ekonomiye ilişkin değerlendirmelerinde önceki aya göre ufak değişiklikler gözlendiğini ifade eden Bürümcekçi, yurt içi talep için "ılımlı seyir" yerine "sağlıklı toparlanma" şeklinde daha güçlü bir ifade kullanıldığını ve cari açıkta ılımlı artış beklentisi yansıtıldığını belirtti.
    
     -Karar kafa karıştırıcı-
    
     Merkez Bankası'nın beklendiği ölçüde şahin bir mesaj vermediğinin ifade eden Bürümcekçi, "Koridorun üst bandının indirilme koşullarının uygun olduğundan biz de bahsetsek de, küresel belirsizlikler nedeniyle koridor genişliğinin korunmasını beklediğimizden bu yöndeki karar sürpriz olmuştur. Zorunlu karşılıklarda yeni adım atılmaması ise, Bankanın kredilerdeki mevcut büyüme eğilimi ve önümüzdeki dönem eğilimlerine ilişkin beklentileri anlamında kafa karıştırıcı olmuştur" dedi.
     Açıklamaların ardından Dolar/TL sınırlı yükseliş göstererek 1,82'nin üzerine çıksa da kurun daha sonra tekrar denge bularak bu seviyenin altına gerilediğini ifade eden Bürümcekçi, yüzde 6,40 seviyesine kadar yükselen gösterge tahvilin bileşik faizi ise tekrar geri çekilerek yüzde 6,35 seviyesinden işlem gördüğünü kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir