Para Politikası Kurulu kararları -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Günlük fonlamanın çok…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:
  -"Günlük fonlamanın çok…

Para Politikası Kurulu kararları -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Günlük fonlamanın çok daha önem kazandığı, belirsizliğin arttığı bir döneme giriyoruz"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu kararlarına ilişkin, "Günlük fonlamanın çok daha önem kazandığı, belirsizliğin arttığı bir döneme giriyoruz" dedi.
     Altınsaç, yaptığı açıklamada, Merkez Bankası'nın daha önceki notunda kredilerde ivmelenmeden bahsederken düşük faiz ortamı ve makro ihtiyati tedbirlere dikkat çektiğini ve zorunlu karşılıkları yükselttiğini anımsatarak, "Bu notunda ise bir önceki notunun aksine sermaye hareketlerinde yavaşlama görüyor" dedi.
     Altınsaç, Merkez Bankası Para Politikası Kararları'ndan şunlara dikkat çekti:
     "Yılın ilk aylarında sermaye akımlarındaki güçlü seyrin etkisiyle kredilerdeki artış öngörülen seviyelerin üzerinde seyretmiştir. Ancak, son dönemde küresel belirsizliklerin artması sonucu sermaye girişlerinde tekrar bir yavaşlama olduğu dikkat çekmektedir.
     Sermaye akımlarında artan oynaklığa karşı Kurul, Rezerv Opsiyonu Mekanizmasının etkinliğini kademeli olarak artırmaya karar vermiştir. Otomatik dengeleyici özelliği sayesinde bu mekanizma geniş faiz koridoruna duyulan ihtiyacı büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu nedenle gecelik borç verme faizlerinde 100 baz puanlık indirime gidilerek faiz koridoru daha simetrik bir hale getirilmiştir."
     "Günlük fonlamanın çok daha önem kazandığı, belirsizliğin çok daha arttığı bir döneme giriyoruz" diyen Altınsaç, kredilerdeki ivmelenme üzerinde durulmadığını, munzam artışına gidilmediğini kaydetti.
     Altınsaç, Merkez Bankası'nın sermaye girişinin yavaşlamasının yarattığı belirsizlikten rahatsız gözüktüğünü belirterek, "Fonlamada bankalar daha fazla Merkez Bankasına bağımlı hale gelecekler gibi gözüküyor. Bu da belirsizlik ve maliyeti artıran bir unsur. Dolayısıyla kredileri bu kanaldan yavaşlatma yolu seçilmiş gibi gözüküyor. Yine de bu yöntem değişikliğinin işe yaramama riski olduğunu düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir