Para Politikası Kurulu kararları... -Halk Yatırım Ekonomisti Yılmaz: -"Güçlü seyreden sermaye…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları...
  -Halk Yatırım Ekonomisti Yılmaz:
  -"Güçlü seyreden sermaye…

Para Politikası Kurulu kararları... -Halk Yatırım Ekonomisti Yılmaz: -"Güçlü seyreden sermaye akımları ve Japonya'daki para politikası belirsizliği karşısında TL'nin değerlenmesi TCMB'yi proaktif olmaya iten sebep oldu"

Halk Yatırım Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, güçlü seyreden sermaye akımları ve Japonya'daki para politikası belirsizliği karşısında TL'nin değerlenmesinin Merkez Bankası'nı proaktif olmaya iten sebepler olduğunu ifade etti.
     Merkez Bankası'nın bugün açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Yılmaz, Merkez Bankası'nın faiz koridorunu 25 baz puan aşağı indirirken, genişleme yönündeki hareketi dengelemek amacıyla munzam karşılıklarda da sıkılaştırma gerçekleştirdiğini belirtti.
     22 ocak tarihli PPK ile denk olan bu adımla Merkez Bankası'nın bir taraftan destekleyici para politikasını sürdürürken, olası finansal riskleri göz önüne alarak makro ihtiyati önlemler aldığını kaydeden Yılmaz, "Genel para politikası trend beklentimizle uyumlu bir hareket olsa da biz, bu ay TCMB'nin kredi büyüme hızındaki gelişmeler ve enflasyondaki yukarı yönlü riskler nedeniyle eylem almayacağını düşünüyorduk. Ancak güçlü seyreden sermaye akımları ve Japonya'daki para politikası belirsizliği karşısında TL'nin değerlenmesi TCMB'yi proaktif olmaya iten sebep olarak karşımıza çıktığını düşünüyoruz" dedi.
     Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklardaki ayarlama ile piyasadan toplam 1,36 milyar dolara kadar döviz alımı gerçekleştireceğini ve bunun neticesinde Türk Lirası'nın değer kaybetmeye devam edebileceğini ifade eden Yılmaz, şunları aktardı:
     "Mevcut para politikası dahilinde TL'nin hareket etmesini beklediğimiz 1,74 - 1,80 bandında kısa vadede kur yukarı hareketini sürdürecektir. Bandın üst tarafı dolar satımı için iyi bir fırsat sunabilir. Bugünkü kararla kredi hacmi artışındaki güçlü trend ile hızlanmasını beklediğimiz iç talebin koridorun üst bandındaki indirimi sınırlandırdığı anlaşılıyor. Daha sakin bir kredi büyüme seyri senaryosunda üst banttaki indirimin daha agresif olması mümkün olabilirdi."
     Yılmaz, genel trend olarak uzun süredir dikkati çektikleri destekleyici para politikası görünümü ile tutarlı olan bu kararla bant esnekliğinin yavaş yavaş ölçülü adımlarla politika faizinin alt tarafına kaydırıldığını belirterek, "Sermaye girişlerindeki güçlü seyir sürdükçe TCMB'nin koridor esnekliğini ölçülü adımlarla bandın alt tarafına çekmeyi sürdürmesini bekleyebiliriz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir