Para Politikası Kurulu kararları... -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Enflasyonun yıl…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları...
  -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç:
  -"Enflasyonun yıl…

Para Politikası Kurulu kararları... -Garanti Yatırım Ekonomisti Altınsaç: -"Enflasyonun yıl ortasına kadar düşmesini bekliyoruz. Yıl sonu beklentimiz yüzde 6,8" -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Tahvil piyasasında kısa vadeli tahvil faizleri düşmeye devam edecektir" -HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu: -"Politika aksiyonları sonrasında Türk Lirası'ndaki kademeli zayıflama devam edebilir"

Garanti Yatırım Ekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, enflasyonun yıl ortasına kadar düşmesini beklediklerini ve yıl sonu beklentilerinin yüzde 6,8 olduğunu ifade etti.
     Merkez Bankası'nın bugün açıklanan Para Politikası Kurulu kararlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Altınsaç, açıklamalardan MB'nin büyüme konusunda bir endişe duymadığını gördüklerini belirtti.
     Kurul kararlarında finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağını anımsatan Altınsaç, şunları kaydetti:
     "Kredilerde benzer seyrin devamı beklediğimizden munzam artışlarının da devamını bekliyoruz. Enflasyonda da düşüşün devamı beklenmekte... Kurul, son dönemde petrol fiyatlarında gözlenen artışlara rağmen enflasyondaki düşüşün süreceğini tahmin etmektedir. Önümüzdeki dönemde temel enflasyon göstergelerinin ılımlı seyrini koruması beklenmektedir. Beklentimiz de benzer yönde, enflasyonun yıl ortasına kadar düşmesini bekliyoruz. Yıl sonu beklentimiz yüzde 6,8."
     Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert ise faiz koridoru tabanının aşağı çekilmesinin TL açısından olumsuz olduğunu belirterek, "Ancak 1,78 üzerinde yeniden TL talebinin artmasını bekliyoruz. Tahvil piyasasında ise kısa vadeli tahvil faizleri düşmeye devam edecektir" dedi.
     HSBC Portföy Stratejisti Ali Çakıroğlu ise, Merkez Bankası'nın beklentiler dahilindeki politika aksiyonları sonrasında Türk Lirası'ndaki kademeli zayıflamanın devam edebileceğini ve getiri eğrisinde görülen dikleşmenin sürebileceğini belirtti.
     Çakıroğlu, İMKB tarafında nötr/hafif negatif bir piyasa etkisi yaşanabileceğini ve Merkez Bankası'nın faiz kararı sonrasında Türk Lirası'ndaki değer kaybının bir kademe belirginleştiğini ifade ederek, "Bununla birlikte, getiri eğrisinin kısa tarafındaki olumluluk (2 yıl ve daha kısa vadeli) daha da belirginleşirken, gösterge bononun bileşik faizi yüzde 5,76 seviyelerinden yüzde 5,66 seviyelerine gerilemiş durumda" dedi.
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir