Para Politikası Kurulu kararları -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Faiz indirimleri hem…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:
  "Faiz indirimleri hem…

Para Politikası Kurulu kararları -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Faiz indirimleri hem TL'nin değerlenmesini azaltacak, dolayısıyla değerli dolar bazında ihracatımız artacak hem de bizim kullandığımız faiz oranları düşecektir"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Faiz indirimleri hem TL'nin değerlenmesini azaltacak, dolayısıyla değerli dolar bazında ihracatımız artacak hem de bizim kullandığımız faiz oranları düşecektir" dedi.
     Zeytinoğlu, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, kararların kredi faizlerinin aşağı doğru yönlenmesini sağlayacağını belirterek, yaklaşık 1 ay önce politika faizinin yüzde 5,75'ten 5,50'ye indirildiğinde bile çok ciddi fark olduğunu, şimdi beklenenin çok üzerinde 4,75'e indirilmesinin "müthiş bir rakam" olduğunu söyledi.
     Politika faizinin düşmesinin faizlerle direk bağlantısı olmasa da kullanacakları faizlere çok ciddi oranda etki edeceğine dikkati çeken Zeytinoğlu, "Faizlerin düşmesi doğal olarak Türk Lirası'nın değerlenmesine fren oluyor. Bu da otomatikman bizim ihracatımıza itici bir güçtür. Sanki benzinli bir motora elektrikli şarj yapmak gibi bir şey olur. Dolayısıyla olumlu buluyoruz bunu. Mutlaka ihracatımıza ve cari açığımıza olumlu yansıması olacaktır. Faiz indirimleri hem TL'nin değerlenmesini azaltacak, dolayısıyla değerli dolar bazında ihracatımız artacak ve bizim kullandığımız faiz oranları düşecektir" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 196 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir