Para Politikası Kurulu kararları -MARBAŞ Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"MB'nin…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -MARBAŞ Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan:
  -"MB'nin…

Para Politikası Kurulu kararları -MARBAŞ Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan: -"MB'nin bu kararlarla sermaye girişinden ve kredi büyümesinden rahatsız olduğunu göstermiş oldu"

MARBAŞ Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Merkez Bankası'nın (MB) bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarıyla sermaye girişinden ve kredi büyümesinden rahatsız olduğunu gösterdiğini belirtti.
     Merkez Bankası'nın bugün açıklanan Para Politikası Kurulu kararlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Doğan, MB'nin sermaye girişlerinin hızlandığına dikkati çektiğini belirterek, "Bir yandan gecelik borç alma ve borç verme faiz oranlarında 25'er baz puanlık indirim yaparken, diğer taraftan da kredi artış hızlarını azaltmak için TL cinsi mevduatlarda zorunlu karşılık oranlarını 1 yıla kadar olan vadelerde 25 baz puan artırdı. Bununla birlikte döviz cinsi mevduatlarda da 6 aya kadar olan vadelerde zorunlu karşılık oranları 50 baz puan artırıldı. MB, bu kararlarla sermaye girişinden ve kredi büyümesinden rahatsız olduğunu göstermiş oldu" dedi.
     Zorunlu karşılıklarda artışın kısa vadeli mevduatlarda yapılmış olmasının da bir süredir dile getirilen mevduatın vadesini uzatma çalışmaları kapsamında teşvik edici bir adım olduğunu kaydeden Doğan, bununla birlikte zorunlu karşılıklardaki artışın bankalar için ek maliyet demek olduğunu da ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir