Para Politikası Kurulu kararları -BÜ İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Saltoğlu: -"TCMB…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -BÜ İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Saltoğlu:
  -"TCMB…

Para Politikası Kurulu kararları -BÜ İİBF Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Saltoğlu: -"TCMB beklentilere yakın olarak faiz koridorunun alt tarafını indirdi. Bu özellikle TL değerlenmesi konusunda proaktif olma mesajı içeriyor. Özellikle BoJ ve olası not artışına karşı bir hazırlık olabilir"

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (BÜ İİBF) Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Saltoğlu, Merkez Bankası'nın beklentilere yakın olarak faiz koridorunun alt tarafını indirdiğini belirterek, "Bu özellikle TL değerlenmesi konusunda proaktif olma mesajı içeriyor. Özellikle Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve olası not artışına karşı bir hazırlık olabilir" dedi.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) kararları öncesinde AA muhabirine değerlendirmede bulunan Saltoğlu, şunları kaydetti:
     "TCMB beklentilere yakın olarak faiz koridorunun alt tarafını indirdi. Bu özellikle TL değerlenmesi konusunda proaktif olma mesajı içeriyor. Özellikle Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve olası not artışına karşı bir hazırlık olabilir. Sıcak para girişi devam edebilir. Ben de mücadeleye hazırım mesajı çıkarabiliriz.
     Beklenmeyen yan ise, koridorun üst tarafındaki indirim oldu. Orada da mevduat maliyetleri ve kredi faizlerindeki inişi destekler bir mesaj verdi. Normalde bunun kredi genişlemesini destekler bir yanı var. Ama onu zorunlu karşılıkları sıkılaştırarak önlemeye çalışıyor. Özetle, sıcak paraya karşı mücadeleye devam ederken, iç talepteki artışa karşı kontrolü de zorunlu karşılıklarla çözmeye çalışacak."
    
    
    

Bu haberi 109 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir