Para Politikası Kurulu kararları -İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Demir: -"Sürpriz olmasına…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Demir:
  -"Sürpriz olmasına…

Para Politikası Kurulu kararları -İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Demir: -"Sürpriz olmasına karşın MB'nin genel karakteriyle çelişen bir sonuç olmadığı için piyasada trend değiştirecek bir açıklama olarak görmüyoruz"

İş Yatırım Yurt İçi Piyasalar Müdürü Yasin Demir, "Sürpriz olmasına karşın Merkez Bankası'nın (MB) genel karakteriyle çelişen bir sonuç olmadığı için piyasada trend değiştirecek bir açıklama olarak görmüyoruz" ifadelerini kullandı
     Merkez Bankası'nın bugün açıklanan Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Demir, Merkez Bankası'nın PPK'da gösterge faiz oranını değiştirmezken faiz bandını 25 baz puan aşağı kaydırdığını belirterek, "Beklenti aksiyon almaması yönündeydi, bu indirimin etkisi çok kuvvetli olmayacaktır ancak sinyal olarak önemi var"dedi.
     Merkez Bankası'nın enflasyon endişesini daha uzak gördüğüne dikkati çeken Demir, Merkez Bankası'nın politika faizinde değişiklik yapmadığı için büyüme tarafında da çok endişe olmadığının söylenebileceğini ifade etti.
     Türk Lirası'nın değerlenmesine yönelik tehditlerin daha önde olduğunun söyleyebileceklerini aktaran Demir, "Diğer yandan zorunlu karşılıklarda 0,25 baz puan ile (TL mevduatlar) 0,50 baz puan (yabancı para mevduatlar) arasında artış görüyoruz; bu da yine kredi büyümesine yönelik bir tedbir olarak düşünülebilinir" dedi.
     Merkez Bankası'nın TL'nin aşırı değerlenmesine tedbir alırken ekonomide aşırı ısınmanın da önüne geçmek istediğini vurgulayan Demir şunları ifade etti:
     "2011'den bu yana gördüğümüz bir strateji, bono faizleri üzerine sınırlı olumlu bir etkiden söz edebiliriz. Hisse senetleri açısından da nötr, bankalar için hafif olumsuz bir tablodan söz edebiliriz. Ancak sürpriz olmasına karşın Merkez Bankası'nın genel karakteriyle çelişen bir sonuç olmadığı için piyasada trend değiştirecek bir açıklama olarak görmüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir