Para Politikası Kurulu kararları -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"Faizlerin…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları 
  -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl:
  -"Faizlerin…

Para Politikası Kurulu kararları -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"Faizlerin düşmesi, iç talebin canlanması noktasında çok hızlı bir etki yapabilir, bu anlamda kararların ekonomiye pozitif etkileri olacak" -"Merkez Bankası, gelecek dönemde 25 baz puanlık ölçülü bir indirime daha gidebilir, bu adım çok gecikmemeli"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, faizlerin düşmesinin, iç talebin canlanması noktasında çok hızlı bir etki yapabileceğini, bu anlamda kararların ekonomiye pozitif etkileri olacağını belirtti.
     Karagöl, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun aldığı kararlara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
     Piyasalarda, Merkez Bankası'ndan politika faizi konusunda 50 baz puanlık bir indirim beklentisinin olduğunu anımsatan Karagöl, 25 baz puanlık indirimin düşük olarak algılandığını, Merkez Bankası'nın bu anlamda biraz daha ölçülü gitmek için bu kararı almış olabileceğini söyledi.
     Karagöl, kararın zamanlamasının doğru olduğunu savunarak, "Hedeflenen rakamlara ulaşmak için dış talep ve ihracatla birlikte iç talebin de büyümeye katkı yapması gerekiyor. 3. çeyrek rakamlarına bakıp, iç talebin büyümeye katkısını da göz önüne alırsak kararın zamanlama olarak doğru olduğunu söyleyebiliriz" diye konuştu.
     Karagöl, 2013 yılı beklentileri noktasında da iç talebin büyük önem taşıdığına da dikkati çekerek, "Merkez Bankası, gelecek dönemde 25 baz puanlık ölçülü bir indirime daha gidebilir, bu adım çok gecikmemeli" ifadesini kullandı.
     Politika faizindeki indirim ve zorunlu karşılıklardaki artışlarla birlikte rezervlerde artış meydana geleceğini işaret eden Karagöl, bu kararlar doğrultusunda faiz koridorunda da bir düzenlemeye gidilebileceğini savundu.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir