Para Politikası Kurulu Kararları -ASO Başkanı Özdebir: -"İlacın dozu eksik oldu" -"Merkez…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu Kararları
  -ASO Başkanı Özdebir:
  -"İlacın dozu eksik oldu"
  -"Merkez…

Para Politikası Kurulu Kararları -ASO Başkanı Özdebir: -"İlacın dozu eksik oldu" -"Merkez Bankası bizim ve piyasaların beklentisini tatmin etmeyecek aşırı bir ihtiyatlılık gösterdi"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Merkez Bankası'nın faiz kararlarına ilişkin "İlacın dozu eksik oldu" dedi.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 5,75'ten yüzde 5,50'ye düşürülürken, gecelik faiz oranları borçlanmada yüzde 5'te ve borç vermede yüzde 9'te sabit tutuldu.
     Merkez Bankası yabancı para zorunlu karşılık oranlarında da değişikliğe gitti.
     PPK'nın bu kararını AA muhabirine değerlendiren Özdebir, Merkez Bankası'nın ASO'nun ve piyasaların beklentisini tatmin etmeyecek aşırı bir ihtiyatlılık gösterdiğini bildirdi.
     Özdebir, Kasım ayı itibariyle halen negatifte olmasına rağmen tüketici güven endeksinde 4 puanlık bir artışın olduğunu, buradan hareketle Merkez Bankası tüketici piyasalarının biraz daha canlanacağını ümit ettiğini belirterek, "Bunun için de sadece çeyrek puanlık bir indirim yaptı. Halbuki bizim beklentimiz asıl faiz koridorunda bir değişiklik veya gösterge faizinde 50 baz puanlık bir indirimin yapılmasıydı" diye konuştu.
     Halen tüketici güven endeksinin negatifte olduğunun altını çizen Özdebir, kendilerini en çok endişelendiren konunun yatırım malları üretimindeki düşüşün dramatik olarak devam edişi olduğunu belirtti.
     Özdebir, bunun Türkiye'deki yatırımların durduğunu veya azaldığını gösteren bir işaret olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
     "Büyümenin sürdürülebilir olması için yatırım malı piyasalarının da harekete geçirilmesi lazım. Burada da özellikle faiz koridorunda bir düşüş bekliyorduk. Bu bizi tatmin etmedi. Bir hamle yapıldı ama yeterli bir hamle değil. Grip olduğumuzda doktor verdiği ilaçtan belirli dozda kullanmamız gerektiğini söylüyor. İyileşebilmek için o dozda ilacı kullanmak lazım. Şu an için bana göre ilacın dozu eksik oldu."
     Merkez Bankası'nın "finansal istikrar açısından gerekli görülmesi halinde faiz koridorunda ölçülü bir ayarlama olabileceği" ifadesini hatırlatan Özdebir, "Biz bunu istiyorduk. Herhalde, piyasayı aşırı temkinli olarak gözleyip buradan gelen tepkiye göre önümüzdeki dönemde de faiz koridorunda bir düzenlemeyi düşünüyorlar. Keşke yapsalardı" dedi.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir