Para Politikası Kurulu Kararları... -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Alınan…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu Kararları...
  -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci:
  -"Alınan…

Para Politikası Kurulu Kararları... -Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci: -"Alınan kararda Merkez Bankası'nın kurun çok değerli seviyesinden de memnun olmadığını düşünüyorum" -"Merkez Bankası'nın bugün aldığı kararlar tamamen iç talebi artırmaya yönelik alınmış bir politika ancak sonuçları uzun vadede ortaya çıkacaktır."

Trusted Sources Türkiye Ekonomisti Şevin Ekinci, "Alınan kararda Merkez Bankası'nın kurun çok değerli seviyesinden de memnun olmadığını düşünüyorum" dedi.
     Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Ekinci, "Enflasyonun kasım ayında beklentilerden çok daha iyi gerçekleşerek yıllık enflasyonu yüzde 6,4 seviyesine düşürmesi ve yıl sonunda da enflasyonun Merkez Bankası'nın revize edilmiş enflasyon tahmini olan yüzde 7,4'ün altında kalacak olması faiz indirimi konusunda Merkez Bankası'nın elini oldukça rahatlattı" dedi.
     Son açıklanan makroekonomik verilerin, Merkez Bankası para politikasında gevşeme yönünde adım atılması gerekliliğine fazlasıyla işaret ettiğini dile getiren Ekinci, şunları söyledi:
     "Özellikle 3. çeyrek büyüme verisinin yüzde 1,6 olması büyüme konusunda rahatsızlık veren bir gelişme oldu. Keza ekim ayında da sanayi üretiminde görülen yüzde 5,7'lik düşüş bu rahatsızlığı iyice perçinliyor. Merkez Bankası'nın ekonomide görülen yavaşlamaya karşı faizde indirime yönelik karar alması gerekiyordu.
     Merkez Bankası'nın bugün aldığı kararlar tamamen iç talebi artırmaya yönelik alınmış bir politika ancak sonuçları uzun vadede ortaya çıkacaktır. Son aldığı kararda faiz koridorunda herhangi bir değişikliğe gitmemesi ve yabancı para zorunlu karşılıklarda artırım yapması, hala çok ihtiyatlı bir politika güttüğünü gösteriyor."
     Finansal istikrar ve fiyat istikrarının Merkez Bankası'nın önceliği olduğunu kaydeden Ekinci, şu değerlendirmede bulundu:
     "Önümüzdeki dönemde büyüme tarafında canlanma işaretleri görülmediği taktir de faiz koridorunda da indirim yönünde hareket edeceğini düşünüyorum. Alınan kararda Merkez Bankası'nın kurun çok değerli seviyesinden de memnun olmadığını düşünüyorum. Toplantı kararından sonra TL dolara karşı bir miktar değer kaybetti ama tekrar 1,7780 seviyelerine döndü. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde kurdaki oynaklığın aşırı artmasına yönelik de kararlar alabilir."
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir