Para Politikası Kurulu kararları -EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Bürümcekçi: -"Ocak…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Bürümcekçi:
  -"Ocak…

Para Politikası Kurulu kararları -EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Bürümcekçi: -"Ocak ayındaki toplantıya kadar belirgin bir değişiklik olmazsa borçlanma faizinin 50 baz puan düşürülmesi baz senaryo gibi görünüyor"

EFG İstanbul Menkul Değerler Başekonomisti Haluk Bürümcekçi, Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun (PPK) Ocak ayındaki toplantısına kadar belirgin bir değişiklik olmazsa borçlanma faizinin 50 baz puan düşürülmesinin baz senaryo gibi göründüğünü belirtti.
     Merkez Bankası PPK'nın politika faizini 25 baz puan düşürmesiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Bürümcekçi, Merkez Bankasının finansal istikrara dair risklere (TL'de değerlenme ve kredilerde hızlı genişleme) vurgu yaparak, beklendiği gibi politika faizinde ölçülü bir indirime gitme kararı aldığını hatırlattı.
     Yüzde 5 olan borçlanma faizindeki indiriminin ise bir sonraki toplantıya kaldığının net bir şekilde ifade edildiğini anımsatan Bürümcekçi, "Önümüzdeki ayki toplantıya kadar belirgin bir değişiklik olmazsa borçlanma faizinin 50 baz puan düşürülmesi baz senaryo gibi görünüyor. Merkez Bankasının ileriye yönelik politika mesajının ise, 'Finansal istikrara dair riskleri dengelemek amacıyla bir yandan faiz oranlarının düşük tutulmasının diğer yandan makro ihtiyati tedbirlere devam edilmesinin yerinde olacağı' şeklinde" diye konuştu.
     Bunun ilk adımı olarak yabancı para (YP) zorunlu karşılıklarda sınırlı bir artışa (0,5 puan) gidildiğini, altın için rezerv opsiyon katsayısı (ROK) oranlarında 0,1 puan artış yapıldığını hatırlatan Bürümcekçi, şunları kaydetti:
     "Politika faizinde takip eden ayda indirimin devamına yönelik bir mesajın verilmemesi nedeniyle, yakın vadede başka bir indirim beklemiyoruz. Ancak sermaye hareketlerinin gücüne ve TL'deki değerlenme baskısına bağlı olarak borçlanma faizinde beklediğimiz 50 baz puandan sonrası için açık kapı bırakılabileceğini düşünüyoruz.
     Piyasada ilk tepki, borçlanma faizi indiriminin gecikmesi nedeniyle TL'de güçlenme ve uzun vadeli faizlerde gevşeme olarak gözlendi. Ancak borçlanma faizinde indirim için kapının açık olması ve YP zorunlu karşılık oranı artışlarının döviz likiditesini azaltacak olması nedeniyle TL'de değer kaybı baskısının tekrar ortaya çıkabileceğini düşünüyoruz."
    
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir