Para Politikası Kurulu kararları -Garanti Bakası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi: -"Kısa…

  • Yazı boyutu
Para Politikası Kurulu kararları
  -Garanti Bakası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi:
  -"Kısa…

Para Politikası Kurulu kararları -Garanti Bakası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Gelberi: -"Kısa vadede politika faizindeki indirimin devam edeceğini düşünüyorum"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, Merkez Bankasının politika faizindeki indirimin kısa vadede devam edeceğini belirtti.
     Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulunun (PPK) politika faizini 25 baz puan düşürmesiyle ilgili AA muhabirine bilgi veren Gelberi, Merkez Bankası'nın, bir haftalık repo faizini beklendiği gibi yüzde 5,75'ten yüzde 5,50'ye indirdiğini ve koridorun alt sınırı olan yüzde 5'i ise piyasa beklentilerinin aksine değiştirmediğini hatırlattı.
     Merkez Bankasından yapılan açıklamada, önümüzdeki dönem için politika faizi ile ilgili herhangi bir sinyal bulunmadığını dile getiren Gelberi, "PPK gerekli görülmesi halinde faiz koridorunda ölçülü bir ayarlamayı gündeme alabileceğini söylüyor. Bu durumda, kısa vadede, politika faizindeki indirimin devam edeceğini düşünmüyorum" dedi.
     Faiz koridorunun üst ve alt bandında da değişiklik olabileceğini belirten Gelberi, "Ancak, piyasada uzun vadeli faiz oranlarını etkileyen gecelik faizler veya Merkez Bankasından fonlama maliyetidir. Bu faiz oranının hangi yönde hareket edeceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz. Merkez Bankası, döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarını artırarak, faiz indiriminin genişletici etkisini azalttı" değerlendirmesini yaptı.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir