Pancar üreticisine "taksit" uyarısı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Üreticilerimizin dikkat…

  • Yazı boyutu
Pancar üreticisine "taksit" uyarısı
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Üreticilerimizin dikkat…

Pancar üreticisine "taksit" uyarısı -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Üreticilerimizin dikkat etmesi gereken, borçların taksitlerinden ikisinin ödenmemesi durumunda, borcun tamamının tahsili için Şeker Pancarı Üretim Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda işlem yapılacağı hususu" -"Çiftçilerimiz, (borç ertelemesinin Nisan 2013'te başlayacak ilk taksitinin ödenmesi) bu konuda hassas davranmalı, tekrar mağdur duruma düşmemeli"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zirai don nedeniyle mağdur olan pancar üreticilerine ceza uygulanmayacağını anımsatarak, üreticilere (borç ertelemesinin Nisan 2013'te başlayacak ilk taksit ödenmesine) bu konuda hassas davranmaları, tekrar mağdur duruma düşmemeleri uyarısında bulundu.
     TZOB Başkanı Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de şeker pancarı üretimi ve şeker sektörünün tarımsal endüstrinin kurulmasına yaptığı katkı, hayvancılığın gelişmesindeki rolü, istihdama ve ekonomiye sağladığı 3,7 milyar dolarlık gelirden dolayı ülke ekonomisinin vazgeçilemez değerlerinden biri olduğunu belirtti.
     Türkiye'de her yıl yaklaşık 450 bin hektar alanda ekimi yapılan şeker pancarının, geçen yıl Doğu Anadolu'da havaların erken soğuması ve kar yağışı nedeniyle tarlada kaldığını ve üreticilerin bir kısım ürününü sökemediğine dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
     "Üreticilerimiz, bölgede sıcaklığın eksi 15, hatta eksi 25 derecelere kadar düşmesi nedeniyle Muş'ta yaklaşık 18 bin dekar, Ağrı'da bin 800 dekar ve Van Erciş'te 10 bin dekar olmak üzere, pancar sökümü yapılamayan yaklaşık 30 bin dekarda toplam 120 bin ton şeker pancarını şeker fabrikalarına teslim edemeyerek mağdur oldu. Ayrıca, bankalardan ve bağlı oldukları şeker fabrikalarından aldıkları kredi ve avansları ödeyemeyecek duruma düştüler. Bu durum ortaya çıktığı andan itibaren mağdur üreticilerimizle ilgili olarak Birliğimiz, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulundu ve konunun takipçisi oldu."
    
     -Eksik tesliminden dolayı ceza uygulanmayacak-
    
     Sürdürülen çalışmalar ve yazışmalar çerçevesinde, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'nin, 2011'de toprağın donması sonucu sökülemeyip şeker fabrikalarına teslim edilemeyen ürün nedeniyle mağdur olan üreticilerin şeker fabrikalarına noksan pancar teslimi yüzünden cezai müeyyide uygulanmayacağını kendilerine bir yazıyla bildirdiğini ifade eden Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Ancak don zararı olan bölgelerdeki şeker fabrikalarının özelleştirme kapsamında olmaları nedeniyle borçların ertelenmesine, silinmesine dair yetkinin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na (ÖİB) ait olduğu ve konunun ilgili Başkanlığa iletildiği tarafımıza bildirildi. Aradan uzun bir süre geçmesine rağmen bir sonuç alınamaması üzerine ÖİB nezdinde girişimlerde bulunulmuş ve tabii afetler nedeniyle zarar gören pancar üreticilerinin Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye olan borçlarının ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, 22 Haziran 2012 günü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
     Şeker pancarı üretimi yapıp da kar yağışı ve don nedeniyle pancar sökümü yapılamayan yaklaşık 30 bin dekar alanda toplam 120 bin ton şeker pancarını fabrikalara teslim edememeleri nedeniyle mağdur olan üreticilerimizin eksik pancar teslimi için cezai müeyyide uygulanmamış, ayrıca banka borçları ertelenmiş ve vadelendirilmiştir."
     İlk taksitinin Nisan 2013'te ödenmesiyle banka borçlarına, yıllık eşit taksitler halinde ve vade farksız 5 yılda ödeme kolaylığı getirildiğini belirten Bayraktar, "Ancak üreticilerimizin dikkat etmesi gereken, borçların taksitlerinden ikisinin ödenmemesi durumunda, borcun tamamının tahsili için Şeker Pancarı Üretim Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda işlem yapılacağı hususu. Çiftçilerimiz bu konuda hassas davranmalı, tekrar mağdur duruma düşmemeli" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir