Pamuk fiyatları hasat dönemine göre yüzde 30 arttı -Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Kocagöz: "Hasat…

  • Yazı boyutu
Pamuk fiyatları hasat dönemine göre yüzde 30 arttı
  -Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Kocagöz:
  "Hasat…

Pamuk fiyatları hasat dönemine göre yüzde 30 arttı -Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Kocagöz: "Hasat döneminde 2,95 liraya kadar düşen Ege pamuğu 4 liraya, 2,5 lira olan Güneydoğu Anadolu pamuğu ise 3,5 liraya yükseldi"

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve İzmir Ticaret Borsası (İZTB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Barış Kocagöz, hasat döneminde (Ekim-Kasım) dibe vuran pamuk fiyatlarının yüzde 30 oranında arttığını, İZTB'de hasat döneminde 2,95 lira olan Ege pamuğunun 4 liraya, 2,5 lira olan Güneydoğu Anadolu pamuğunun ise 3,5 liraya yükseldiğini bildirdi.
     Barış Kocagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013-2014 sezonunda dünya pamuk ekim alanlarının yüzde 9 ile 15 oranında azalacağının tahmin edildiğini, üreticinin de son yıllarda zarar ettiği pamuk yerine başka ürünlere yöneldiğini kaydetti.
     Kocagöz "Dünyada buğday ve mısıra olan kayma, pamuk ekim alanlarını azaltacağı beklentisi ve en büyük tüketici Çin'in alımlarını artırmasıyla dünya pamuk fiyatı yılbaşından bu yana yüzde 20 oranında arttı" dedi.
     Dünya pamuk üretiminin son yıllarda gerilediğini belirten Kocagöz, Uluslararası Pamuk Konseyi verilerine göre 17,4 milyon ton olduğu söylenen dünya stokunun bu kadar olmadığının anlaşıldığına işaret ederek, şunları söyledi:
     "En büyük tüketici Çin, kritik günler için her zaman stok bulunduruyor. Çin'in stokunda halen önemli miktarda pamuk bulunuyor. Bu yıl için ithalat yerine iç tüketimini stoktan karşılayacağı beklentisi, geçen yıl fiyatları düşürmüştü. Bu sezona geldiğimizde Çin, stoklarını tüketme yerine, hem stokları hem de iç tüketimi için ithalatını artırdı. Bu da dünya pamuk fiyatlarını yükseltti."
     Dünya pamuk fiyatlarındaki artışın Türkiye'ye olumlu yansıdığını kaydeden Barış Kocagöz, fiyatların dibe vurduğu hasat dönemine göre yüzde 30 oranında yükseldiğini vurguladı.
     Kocagöz, "Hasat döneminde 2,95 liraya kadar düşen Ege pamuğu 4 liraya, 2,5 lira olan Güneydoğu Anadolu pamuğu ise 3,5 liraya yükseldi. Fiyatlar şimdi dünya ile aynı seviyeye geldi. Dünya fiyatları yılbaşına göre yüzde 20 oranında artarken, Türkiye'de yüzde 25 oldu" diye konuştu.
    
     -"Fiyat artışları Türkiye'de ekim alanını artırır"-
    
     Kocagöz, fiyat artışlarının Türkiye'de pamuk ekimini olumlu etkileyeceğini kaydetti.
     Üreticilere "pamuktan vazgeçmeyin" çağrısında bulunan Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Kocagöz, şunları söyledi:
     "Geçen yıl fiyatların düşük gitmesi nedeniyle bir çok üretici pamuk ekiminden vazgeçmişti. Bu fiyat artışı üreticiyi yeniden pamuğa yönlendirebilir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın destekleme primini 50 kuruş olarak açıkladığı 2013-2014 sezonu, olumlu bir sene olması garanti edilmese de üreticilerimizi geçen sezon kadar üzmeyecektir. Üreticilerimiz bu nedenle cesaretlerini kırmayarak pamuk üretiminden vazgeçmesin."
    
    
    

Bu haberi 397 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir