Palmiye kırmızı böceğiyle mücadele için yönetmelik

  • Yazı boyutu
Palmiye kırmızı böceğiyle mücadele için yönetmelik

Palmiye kırmızı böceğiyle mücadele için yönetmelik

Palmiye üretimi yapılan tüm ülkelerde ve sıcak iklimlerde palmiye türlerinin en önemli zararlısı olan palmiye kırmızı böceğinin Türkiye'ye girişi ve yayılmasının önlenmesi için düzenlemeye gidildi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nca hazırlanan "Palmiye Kırmızı Böceği ile Mücadele Hakkında Yönetmelik", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Avrupa Birliği'nin (AB) palmiye kırmızı böceğinin yayılmasını engellemek üzere alınacak acil tedbirlere ilişkin kararına paralel olarak hazırlanan düzenlemeyle, böceğin yurda girişi ve yayılması yasaklandı.
     Enstitüler ve müdürlükler, zararlı organizmanın Türkiye'deki varlığı ve palmae bitkilerinin zararlı organizma tarafından enfekte edilmesine dair yıllık olarak resmi araştırmalar yapacak. Bir alanda zararlı organizmanın varlığı doğrulanırsa, bulaşık alanın sınırları belirlenip acil tedbirler alınacak.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir