Palandöken: Piyasa Ramazan'da hareketlenecek

  • Yazı boyutu
Palandöken: Piyasa Ramazan'da hareketlenecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gıda sektöründe faaliyet gösteren esnafın, Ramazan ayında alışveriş yönünden yüzde 30 daha fazla hareketlilik ve dinamizm yaşayacağını, bunun da piyasaya 3-4 milyar lira daha fazla paranın girmesi anlamına geldiğini bildirdi.

     Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, bereket ayı olarak bilinen Ramazan ayının gelmesiyle esnafın tüm hazırlıklarını yaptığını belirterek, Temmuz ayına denk gelen Ramazan ayının, esnaf için işlerin açıldığı, hareketliliğin arttığı yeni bir dönem anlamına geldiğini ifade etti.
     Vatandaşların kesesine göre esnaftan güvenle alışveriş yapabileceklerini kaydeden Palandöken, kamu ve özel iş yerlerinde, yardım ve hayır yapmanın şartlarına uyarak hazırlatacakları ramazan paketlerini gösterişe kaçmadan, insanları rencide etmeden dağıtmaya özen göstermelerini istedi.
     Ramazan ayının alışveriş profili yönünden diğer aylara göre farklılık gösterdiğini, normal zamanda yemek öğünlerini çok daha mütevazi geçiştiren vatandaşların, Ramazan ayında iftar sofralarının göz ve gönül doyurucu olmasını arzu etmeleri nedeniyle harcamaların daha çok gıda ağırlıklı olduğuna dikkati çeken Palandöken, şunları kaydetti:
     "Bu nedenle gıda sektöründe faaliyet gösteren esnafımız, Ramazan ayında alışveriş yönünden yüzde 30 daha fazla hareketlilik ve dinamizm yaşıyor. Bu da piyasaya 3-4 milyar lira daha fazla paranın girmesi demektir. Başta bakkal, manav, pastacı, baklavacı, fırıncı, yufkacı, şarküteri esnafımız olmak üzere gıda sektöründe faaliyet gösteren meslektaşlarımıza Ramazan ayı can suyu olacak. Siftahsız dükkan kapatan esnafımız için Ramazan ayı işlerin açıldığı, borçların ödendiği en hayırlı aylardandır."
    
     -"Esnafta zam yok"-
    
     Ramazan ayının başlamasına az bir süre kala spekülatif zam haberlerinin çıkarıldığını belirten Palandöken, vatandaşın fiyatları takip etmesini istedi. Esnafın fiyat artışı yapmayacağını kaydeden Palandöken, fiyatları artıranlardan da alışveriş yapılmaması gerektiğini, özellikle büyük bir rekabet içine giren marketlerin hazırladığı Ramazan paketlerinin içindeki ürünlerin kalitesine ve evsafına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.
     Her yıl Ramazan ayında artan merdiven altı üretimine dikkati çeken Palandöken, piyasada mevzuata aykırı üretilen, sağlığa aykırı ürünlerin tüketiciye ulaşmasının önlenmesini istedi.
     Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ekiplerinin, il ve ilçe zabıta müdürlüklerinin denetimlerini sıklaştırmalarını beklediklerine işaret eden Palandöken, merdiven altı dökme ürünlerle arabaların arkasında açıkta, etiketsiz satılan tatlı çeşitlerinin, unlu mamullerin, et ve et ürünlerinin kesinlikle alınmaması gerektiğini ve alınan ürünlerin son kullanma tarihine iyi bakılması gerektiğini kaydetti.
    
    
    


Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir