Palamut "sezona" veda ediyor -Av sezonu boyunca bolca avlanan ve tanesi 1 liraya kadar düşen…

  • Yazı boyutu
Palamut "sezona" veda ediyor
  -Av sezonu boyunca bolca avlanan ve tanesi 1 
  liraya kadar düşen…

Palamut "sezona" veda ediyor -Av sezonu boyunca bolca avlanan ve tanesi 1 liraya kadar düşen palamut, fırtınalı hava nedeniyle açık denizlere kaçtı -Kışın gelmesiyle birlikte balıkçılar, hamsi ve istavrite yöneldi -Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Sezer: -"Bundan sonra palamutun tanesi 5 liradan aşağı düşmez"

Av sezonu boyunca bolca avlanan ve tanesi 1 liraya kadar düşen palamut, fırtınalı hava nedeniyle açık denizlere kaçtı.
     Kışın gelmesiyle palamut açık denizlere kaçarken, bu durum da tezgahlara yansıyor. Av sezonu boyunca tanesi 1 liradan satılan palamutun fiyatı 5 liraya kadar yükselirken, balıkçılar da hamsi ve istavrit gibi küçük balıklara yöneldi.
     Karasu Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Sezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ucuz palamut döneminin artık sona erdiğini söyledi.
     Sezer, iyi bir av sezonu geçirdiklerini belirterek, "Fırtına öncesine kadar av sezonu çok iyi gidiyordu. Son 1 haftadır da havalar açıktı ve rahatça avlanabiliyorduk. Havaların soğumaya başlamasıyla beraber palamutu bulamaz olduk" dedi.
     Palamutun, bundan sonra zor bulunacağına işaret eden Sezer, "Palamutun artık bulunacağını tahmin etmiyorum. Artık palamut dönemi yavaş yavaş kapanıyor. Sezon artık küçük balığa doğru gidiyor. Bundan sonra hamsi, istavrit ve barbun gibi balıklar daha fazla yakalanacak. Bunlar tezgahtaki yerini alacak" diye konuştu.
     Palamutun, Karadeniz'i terk ettiğini anlatan Sezer, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Fiyatları da yükselecek böyle olunca. Sezon boyunca 1 liraya kadar düşmüştü tanesi. Bundan sonra palamutun tanesi 5 liradan aşağı düşmez. Ucuz palamut devri bitti yani. Artık vatandaşlarımızın mutfağına daha küçük balıklar gidecek. Bir daha ki av sezonuna kadar palamut bulmak çok zor, bulunsa da çok pahalı olur."
    
    
    

Bu haberi 186 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir