Pakistan'da alıkonulan Türk enerji gemileri -Pakistan makamları Karkey şirketinden 120 milyon…

  • Yazı boyutu
Pakistan'da alıkonulan Türk enerji gemileri
  -Pakistan makamları Karkey şirketinden 
  120 milyon…

Pakistan'da alıkonulan Türk enerji gemileri -Pakistan makamları Karkey şirketinden 120 milyon dolar tazminat istiyor

Pakistan'da geçen ay mahkeme kararıyla Karaçi açıklarında alıkonulan iki Türk enerji gemisi için Mali Sorumluluk Bürosu (NAB) zararın tazmini amacıyla Karkey şirketinden 120 milyon dolar istedi.
     NAB tarafından yapılan açıklamada, Pakistan Federal Yüksek Mahkemesi'nin Karkey şirketi aleyhine verdiği 120 milyon dolarlık cezanın tahsil edilmesi için NAB'ın Karkey firmasına resmi yazı gönderdiği belirtildi.
     Pakistan Federal Yüksek Mahkemesi geçen hafta aldığı karara göre, Karkey şirketine 120 milyon dolar ceza keserek ülkeden ayrılmasını yasaklamış, cezanın tahsil edilmesinden NAB'ı sorumlu tutmuştu.
     Mahkemenin bu kararından sonra Karkey şirketi Kaya Bay ve Ali Can Bey gemilerinin bağlı tutulması ve mahkeme tarafından verilen cezanın tutarının fazla olduğu gerekçesiyle konuyu uluslararası tahkime götürmeye karar vermişti.
     Pakistan'da iki yıldır elektrik enerjisi üreten Karkey şirketi, Pakistan Yüksek Mahkemesinin ülkedeki tüm özel enerji işletmelerinin faaliyetlerini durdurma kararından sonra, NAB ile anlaşarak sözleşmeyi karşılıklı olarak feshetmişti. NAB, Karkey'in hükümete olan 17,2 milyon dolar borcunu ödemesi durumunda gemilerin ülkeden ayrılabileceği kararı verilmişti.
     Ancak muhalefet partisinden bir milletvekili, Pakistan Federal Yüksek Mahkemesi'ne başvurarak hükümeti zarara uğrattığı gerekçesiyle Karkey firması aleyhine şikayette bulunmuş, bunun üzerine mahkeme, gemilerinin sahibi olan Karkey şirketinin Pakistan hükümetine 120 milyon dolar borçlu olduğuna hükmederek iki Türk gemisinin ülkeden ayrılmasını yasaklamıştı.
     Pakistan'daki en büyük Türk yatırımlarından biri olan Kaya Bey ve Ali Can Bey enerji gemileri Kasım 2010'da Karaçi limanına gelerek enerji üretmeye başlamışlardı.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir