PAGEV Başkanı Mehmet Uysal: -"Gıda ambalajlarındaki numara değişikliği sektörümüze ilave yük…

  • Yazı boyutu
PAGEV Başkanı Mehmet Uysal:
  -"Gıda ambalajlarındaki numara değişikliği sektörümüze 
  ilave yük…

PAGEV Başkanı Mehmet Uysal: -"Gıda ambalajlarındaki numara değişikliği sektörümüze ilave yük getirmekten başka bir fayda sağlamayacaktır"

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Mehmet Uysal, "Gıda ambalajlarındaki numara değişikliği sektörümüze ilave yük getirmekten başka bir fayda sağlamayacaktır" açıklaması yaptı.
     Yönetmelik, gıda ile temas eden madde ve malzeme üreten işletmelerin kayıt işlemleri ile iyi üretim uygulamalarını yeniden düzenliyor.
     Böylece üretimde kullanılan kalıpların değişiklik maliyetinin yaklaşık 500 milyon dolara ulaşması beklenirken, üretim kaybından doğacak zararın ise bu rakamı katlayacağı ifade ediliyor.
     Türk plastik sektöründeki 6 bin firma arasında gıda sektörü için plastik ambalaj üreten yaklaşık 300 yüz firma var. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan aldıkları izinle üretim yapan firmaların kayıt numaralarının üretim yaptıkları plastik ürünlerin altında yer alması gerekiyor.
     Uysal, Türk plastik sektörünün Türkiye'nin en önemli sektörlerinden birisi olduğunu belirterek, üretim rakamları ve ihracatla sektörün Avrupa'daki büyümesini sürdürdüğünü kaydetti.
     Sektörün daha fazla büyümesi, üretim ve ihracatını artırabilmesi için engellemelerden ziyade, desteğe ve teşvike ihtiyacı olduğunu aktaran Uysal, şunları kaydetti:
     "Son olarak gündeme gelen gıda ambalajlarındaki numara değişikliği, sektörümüze ilave yük getirmekten başka bir fayda sağlamayacaktır. Üreticiler, gıda ambalajı üretiminde zaten gerekli izinleri almak ve bunu belgelemek zorunda. Yeni uygulamanın sektöre nasıl bir fayda sağlayacağı bizler için soru işareti taşıyor. Gündemde sadece kalıp değişikliğinin getireceği mali yükten söz ediliyor. Ancak sektörümüzün kademeli de olsa bu değişiklikler sırasında üretim kaybı nedeniyle yaşayacağı zarar düşünülmemektedir. Çıkarılan yönetmeliğin değiştirilmesi konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nezdinde girişimlere başladık. Konuyla ilgili takiplerimizi sürdüreceğiz."
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir