ÖzÜ'den "Gastronomi ve Mutfak Sanatları" Lisans Programı -Program, Le Cordon Bleu işbirliğiyle…

  • Yazı boyutu
ÖzÜ'den "Gastronomi ve Mutfak Sanatları" Lisans Programı
     -Program, Le Cordon Bleu işbirliğiyle…

ÖzÜ'den "Gastronomi ve Mutfak Sanatları" Lisans Programı -Program, Le Cordon Bleu işbirliğiyle açıldı -Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Özyeğin: -"Gastronomi bölümünden mezun edeceğimiz aşçılar, dünyanın her yerinde çalışabilecek bir sertifika alacak. Ev hanımlarına ve bekar erkeklere de iyi yemek yapmasını öğreteceğiz" -Le Cordon Bleu Başkanı Andre Cointreau: -"Öğrencilerimizin ömür boyu ne kadar başarılı olduğu bizim için çok önemlidir. Her yıl program değiştirmeye bir kaç milyon dolar harcıyoruz, bu da bizim 10'dan fazla ülkede akredite olmamazın sebebidir"

Özyeğin Üniversitesi (ÖzÜ), mutfak sanatları okulu Le Cordon Bleu ile işbirliği yaparak "Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı" açtı.
     İşbirliğinin basına tanıtımı amacıyla Özyeğin Üniversitesi'nin Çekmeköy'deki kampüsünde toplantı düzenlendi.
     Toplantıda konuşan Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Hüseyin Özyeğin, bu yıl üniversitenin ilk mezunlarını verdiğini belirterek, kampüslerinde son 18 ayda 125 bin metre kare inşaat yaptıklarını söyledi.
     Yeni açılan gastronomi lisans programına ilişkin bilgi veren Özyeğin, "Gastronomi bölümünden mezun edeceğimiz aşçılar, dünyanın her yerinde çalışabilecek bir sertifika alacak. Ev hanımlarına ve bekar erkeklere de iyi yemek yapmasını öğreteceğiz. Türkiye'de de bu konuda çok büyük bir ilgi var" diye konuştu.
     Le Cordon Bleu'nün 15 yıldır ortak aradığını anlatan Özyeğin, "Nihayet biz bugün bu ortaklığı gerçekleştirdik" dedi.
     Le Cordon Bleu'nun 20 ülkede 40'ı aşkın okulda yılda 20 bin öğrenciye eğitim verdiğine işaret eden Özyeğin, "Türkiye'de son yıllarda turizmdeki gelişmeler nedeniyle hem aşçılık hem de işletme yöneticiliği çok önem kazandı. Üniversitemizin felsefesine uygun olarak mezunlarımızın sadece Türkiye'de değil dünyada her yerde çalışabilecek nitelikte mezun olmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.
    
     -Le Cordon Bleu Başkanı Andre Cointreau-
    
     Le Cordon Bleu Başkanı Andre Cointreau da, üniversitede akademik eğitimle mesleki eğitimin bir arada verileceğini dile getirerek, "Bu işbirliğinin olumlu sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Çünkü pedegojik felsefeyi takip ediyoruz. Teorik, pratik işbirliğinin çok önemli sonuçlar vereceğini düşünüyoruz" dedi.
     Akademik eğitim almadan pratik, pratik olamadan da akademik eğitimin bir anlamı olmayacağını vurgulayan Cointreau, şunları kaydetti:
     "Dünyada bizim bir numara olmamızın nedeni de bu ikisini birlikte götürmemizdir. 3 konuya çok dikkat ediyoruz, bunlar uluslararası olmak, sektörün ihtiyaçlarına kulak vermek ve girişimci olmak. Bizi biz yapan öğrencilerimizdir. Öğrencilerimizin ömür boyu ne kadar başarılı olduğu bizim için çok önemli. Her yıl program değiştirmeye bir kaç milyon dolar harcıyoruz, bu da bizim 10'dan fazla ülkede akredite olmamazın sebebidir."
    
     -Lisans Programı'na 60 kişi kabul edilecek-
    
     Özyeğin Üniversitesi Le Cordon Bleu işbirliği çerçevesinde, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Lisans Programı'na bu yıl ilk öğrencilerini kabul edecek. Programa özel yetenek sınavıyla 60 kişi kabul edilecek. Öğrenciler, Le Cordon Bleu şefleri tarafından verilen dört yıllık eğitimin sonunda Özyeğin Üniversitesi diploması ve Le Cordon Bleu sertifikası alarak mezun olacak.
     Le Cordon Bleu işbirliği, dört yıllık lisan programının yanı sıra kariyerini değiştirmek ya da bu alandaki yeteneğini geliştirmek isteyenler için düzenlenecek halka açık sertifika programlarını da kapsıyor.
     ÖSYM sınavından yeterli puanı alıp sözlü ve yazılı mülakatları geçen öğrenciler programa kabul edilecek.
     ÖzÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından verilecek Le Cordon Bleu sertifika programlarına ise yılda 200 öğrencinin katılması bekleniyor.
    
    
    

Bu haberi 193 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir