Özelleştirme korkusu pancar ekimini yüzde 40 azalttı -Kastamonu'da şeker fabrikasının…

  • Yazı boyutu
Özelleştirme korkusu pancar ekimini yüzde 40 azalttı
  -Kastamonu'da şeker fabrikasının…

Özelleştirme korkusu pancar ekimini yüzde 40 azalttı -Kastamonu'da şeker fabrikasının özelleştirilmesinden endişe eden üretici, şeker pancarı ekiminden vazgeçiyor -Taşköprü Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik: -"Üreticide güvensizlik oluştu. (Fabrika özelleşirse malım elimde kalır) diye düşündü. Bu da pancarda yüzde 30-40'lık düşüşe neden oldu"

Mehmet Tuğcu - Kastamonu'da şeker fabrikasının özelleştirilmesinden endişe eden üreticinin şeker pancarı ekiminden vazgeçtiği, bu durumun da pancar ekimini yüzde 40 azalttığı bildirildi.
     Taşköprü Ziraat Odası başkanı Murat Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıllara göre şeker pancarı ekiminde büyük bir düşüş yaşandığını belirterek, "Kastamonu Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesinin gündemde olması nedeniyle üreticide güvensizlik oluştu. Üretici, (fabrika kapanırsa malım elimde kalır) diye düşündü. Bu da pancar üretiminde yüzde 30-40'lık bir düşüşe neden oldu" dedi.
     Bu yaklaşımın doğru olmadığını, fabrikanın henüz özelleşmediğini, özelleştirildiği takdirde ise yapılan anlaşma gereği üreticinin elinde ürününün kalmayacağını anlatan Çelik, pancar ekiminin devam etmesi gerektiği konusunda üreticileri tavsiyelerde bulunduğunu bildirdi.
     Çelik, şeker pancarı ekiminin azalmasının bölgede hayvancılık potansiyelini de düşüreceğini savunarak, pancar küspesinin hayvancılık için elverişli bir ürün olduğunu, hayvancılıkla uğraşanların yem giderinin yüzde 80'inin pancardan karşıladığını belirtti.
     Şeker pancarı üretiminden vazgeçen çiftçinin, buna alternatif olarak yem bitkileri, yonca, korunga ve mısıra yöneldiğine dikkati çeken Çelik, ancak bu ürünlerin pancar kadar getirisinin olmadığını, ve hayvancılık için pancar üretiminin daha cazip olduğunu söyledi.
     Çelik, geçtiğimiz yıl 105 bin olan pancar rekoltesinin, bu yıl 65-70 bin ton civarında olmasının beklendiğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir