Özel sektörün yurt dışı kredi borcu... -Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi…

  • Yazı boyutu
Özel sektörün yurt dışı kredi borcu...
  -Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi…

Özel sektörün yurt dışı kredi borcu... -Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, ağustos sonunda bir önceki ay sonuna göre 823,9 milyon dolar artışla 126,5 milyar dolar oldu

Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu ağustos sonu itibariyle bir önceki ay sonuna göre 823,9 milyon dolar artışla 126,5 milyar dolar oldu.
     Merkez Bankası 2012 yılı ağustos ayına ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcuna ait gelişmeleri yayımladı. Ağustos sonu itibariyle, özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2011 yıl sonuna göre 683,3 milyon dolar azalırken, bir önceki ay sonuna göre ise 823,9 milyon dolar artışla 126,5 milyar dolar oldu.
     Borçluya göre dağılım incelendiğinde, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2,3 milyar dolar dolar azalırken, tahvil biçimindeki borçlanmaları 1 milyar dolar arttı.
     Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının ise 823,9 milyon dolar arttığı gözlendi. Söz konusu dönemde finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 795 milyon dolar azaldı.
     Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, ağustos sonu itibariyle tahvil hariç toplam kredi borcunun yüzde 90,2'sini oluşturan özel alacaklılara olan borcu bir önceki yıl sonuna göre 1,9 milyar dolar azalırken yüzde 9,8'ini oluşturan resmi alacaklılara olan borçlar ise 188 milyon dolar arttı.
     Finansal olmayan kuruluşların, 2012 yılı ağustos sonu itibariyle Türkiye'de yerleşik bankaların yurt dışı şube ve iştiraklerinden sağlamış oldukları kredi stoku 2011 yıl sonuna göre 1,7 milyar dolar azalarak 20,1 milyar dolar olarak gerçekleşirken, yabancı ticari bankalardan sağlamış oldukları krediler 602,5 milyon dolar azalarak 37,4 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     Döviz kompozisyonuna bakıldığında, özel sektörün yurt dışından sağladığı 126,5 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 59,9'u dolar, yüzde 34,7'si avro ve yüzde 5,4'ünün ise diğer döviz cinslerinden oluştu.
     Özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcunun, ağustos sonu itibariyle sektör dağılımı incelendiğinde, toplam borcun yüzde 63,2'sini oluşturan finansal olmayan kuruluşların yurt dışından sağladığı 80 milyar dolar tutarındaki borcun, yüzde 58,6'sı hizmetler sektörü, yüzde 40,6'sı sınai sektörler ve yüzde 0,8'i de tarım sektörü tarafından kullanıldı.
     Ağustos sonu itibariyle, özel sektörün yurt dışından sağladığı kısa vadeli kredi borcu (ticari krediler hariç), 2011 yıl sonuna göre 5,2 milyar dolar, bir önceki ay sonuna göre ise 1,7 milyar dolar artışla 31,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.
     Borçluya göre dağılım incelendiğinde ise bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 2011 yıl sonuna göre 2,8 milyar dolar, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 2,2 milyar dolar artış gösterdi.
     Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, ağustos sonu itibariyle kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemeleri toplam 65 milyar dolar tutarında oldu.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir