Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki dış ticaret hacmi 1 milyar dolara çıkarılacak

  • Yazı boyutu
Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki dış ticaret hacmi 1 milyar dolara 
çıkarılacak

Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki dış ticaret hacmi 1 milyar dolara çıkarılacak

Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki dış ticaret hacminin 1 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.
     Taşkent'te düzenlenen Özbekistan-Türkmenistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Kurul toplantısında konuşan Özbekistan Dışekononik İlişkiler, Yatırım ve Ticaret Bakanı Elyar Ganiyev, son yıllarda iki ülke arasındaki ticaretin istikrarlı olarak arttığını söyledi.
     İki ülke arasındaki dış ticaret hacminin geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 68,7 artarak 454,3 milyon dolara seviyesine çıktığını belirten Ganiyev, bu artış trendini koruyarak, gelecek 2 yılda 1 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
     Özbekistan'ın, Türkmenistan'a, aralarında ülkede üretilen General Motors, MAN, Class, LG, Samsung, Bosch ve diğer dünyaca ünlü markaların da bulunduğu tarım araçları, otomobil, elektronik, kimya sanayi, ecza, inşaat ve metal ürünleri ihraç edebileceğini belirten Ganiyev, kendilerinin de Türkmenistan'dan polipropilen, polietilen ve diğer petro-kimya ürünlerini ithal edebileceklerini kaydetti.
     Ganiyev, uluslararası taşımacılıkta da Türkmenistan ile işbirliğinde Basra Körfezi ve Orta Asya bölgesi arasında en uygun ulaşım koridorunu oluşturabileceklerini söyledi. Ganiyev bu çerçevede, iki ülke üzerinden geçecek Trans Kafkas koridorunun da ileride çok perspektifli olacağına inandıklarını dile getirdi.
    
     -Türkmen Bakan Bayar Abayev
    
     Türkmenistan Ticaret ve Dışekonomik İlişkiler Bakanı Bayar Abayev de iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesiyle ilgili bugüne kadar 173 anlaşma imzalandığını ve bunların işbirliğinin geliştirilmesi için sağlam bir yasal altyapı oluşturduğunu söyledi.
     İki ülke arasındaki mevcut dış ticaret hacminin tatmin edici olmadığını ve bunun daha da arttırılması için büyük bir potansiyelin bulunduğunu belirten Abayev, "İki ülke arasındaki tüm düzeylerdeki faal siyasi diyalog ve iki ülkenin göstereceği çabalar sonucunda, Özbekistan ile Türkmenistan arasındaki ilişkiler daha da geliştirilecektir. Halen Türkmenistan Özbekistan'a yakıt-enerji ürünleri ihraç etmekte, Özbekistan'ın ise Türkmenistan'a yaptığı ihracatın önemli bir kısmını gıda ürünleri ve araçlar oluşturmaktadır" dedi.
     Konuşmaların ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini öngören ortak protokol imzalandı.
    
     -Özbekistan-Türkmenistan-
    
     Özbekistan Devlet İstatistik Kurumu verilerine göre, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2011 yılında yüzde 68,7 artışla 454,3 milyon dolara yükseldi. Bunun 168,6 milyon dolarını ihracat, 285,7 milyon dolarını ise ithalat oluşturdu. 2012 yılının ilk yarısında ise iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 197 milyon dolar olarak gerçekleşti.
     Halen Özbekistan'da Türkmen sermayeli 7 işletme faaliyet yaparken, Türkmenistan'da ise Özbek sermayeli 6 işletme bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir