Özbekistan ekonomisi, yılın ilk yarısında yüzde 8,1 büyüdü

  • Yazı boyutu
Özbekistan ekonomisi, yılın ilk yarısında yüzde 8,1 büyüdü

Özbekistan ekonomisi, yılın ilk yarısında yüzde 8,1 büyüdü

Özbekistan ekonomisi, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,1 büyüdü.
     Bakanlar Kurulu'nun 2012 yılı ilk yarısı sosyal-ekonomik gelişme sonuçları ve 2012 yılı perspektifleriyle ilgili toplantısında, yılın ilk yarısında ülke ekonomisinin yıllık bazda yüzde 8,1 büyüdüğü, sanayi üretiminin de yüzde 7 arttığı bildirildi.
     Bakanlar Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada, yılın ilk yarısında yıllık bazda tarım sektörünün yüzde 7,1, inşaat sektörünün yüzde 8,6, hizmetler sektörünün ise yüzde 18,8 oranında büyüdüğü kaydedildi.
     Açıklamada, bu dönemde ülkedeki yatırım hacminin yüzde 7,6, perakende satışın yüzde 12,5, yük taşımacılığının yüzde 9,3, ihracat hacminin yüzde 18,8 oranda arttığı belirtilirken, dış ticaret fazlasının 1,2 milyar dolara gerilediği belirtildi.
     Enflasyon oranının öngörülen parametreleri aşmadığı vurgulanan açıklamada, yılın bu döneminde 531 yeni işletmenin faaliyete açıldığı ve bu çerçevede 510 binden fazla istihdam sağlandığı ifade edildi.
     Özbekistan'ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYH) 2011 yılının ilk yarısında yüzde 8 oranında büyümüş, sanayi üretimi yüzde 6,8, tarım sektörü yüzde 6,7, perakende satışlar yüzde 14,6, ihracat yüzde 18,7, ithalat hacmi yüzde 24,3 oranda artmış, dış ticaret fazlası ise 2,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir