Özbekistan'dan, sentetik yakıt üretime yönelik dev proje

  • Yazı boyutu
Özbekistan'dan, sentetik yakıt üretime yönelik dev proje

Özbekistan'dan, sentetik yakıt üretime yönelik dev proje

Özbekistan'da, toplam proje tutarı 4 milyar doları bulan metan gazı sıvılaştırma tesisleri inşaatına başlandı.
     Özbekneftgaz, Malezya'nın Petronas ve Güney Afrika'nın Sasol şirketi ile ortaklaşa kurduğu Altın Yol GTL sentetik yakıt üretme tesislerinin altyapı inşaatının başlatılmasıyla ilgili olarak düzenlenen törene Başbakan Şevket Mirziyayev, Sasol şirketi Başkanı David Constable ve diğer üst düzey Özbek yöneticiler katıldı.
     Törende konuşan Başbakan Şevket Mirziyayev, ülkede petrol-gaz sektörünün geliştirilmesine çok önem verildiğini ve bu projenin de bunun bir göstergesi olduğunu kaydederek, inşaatına başlanan söz konusu tesislerin, sentetik yakıt üreten bölgedeki ilk proje olacağını vurguladı.
     David Constable de, günde 38 bin varil sentetik yakıt üreten bu tesislerin proje tasarısının geçen yılın ortasında tamamlandığını ve ülke hükümeti ile bununla ilgili ortak şirketin kurulmasına yönelik anlaşma imzaladıklarını ifade ederek, söz konusu proje ile ilgili son mühendislik ve altyapı çalışmalarının 2013 yılının ikinci yarısında tamamlanmasının öngörüldüğünü belirtti.
     Şurtan Gaz-Kimya Tesislerinde üretilen metan gazından sentetik yakıt üretmesi planlanan Altın Yol GTL tesislerinin, Avrasya bölgesinde, sentetik yakıt üreten ilk tesis olması öngörülürken, fabrikada 'Euro IV' ve 'Euro V' standardına uygun dizel ve uçak yakıtı üretilecek.
     Özbekistan'ın güneyindeki Şurtan Gaz-Kimya Rafinerisine yakın mesafede kurulması planlanan Altın Yol GTP sentetik yakıt tesislerinde, yıllık 3,5 milyar metreküp doğalgazın işlenmesi öngörülürken, bu çerçevede tesislerde 672 bin ton dizel, 278 bin ton uçak yakıtı, 63 bin ton LPG ve 361 bin ton diğer yakıt ürünleri olmak üzere yıllık toplam 1 milyon 468 bin ton sentetik yakıt üretilmesi hedefleniyor.
     Bu arada, Sasol Başkanı David Constable, Cumhurbaşkanı İslam Kerimov tarafından kabul edilirken, bu görüşmede, taraflar arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektifleri ile Özbekistan'da gerçekleştirilmesi öngörülen sentetik yakıt (GTL) üretim tesisleri ile ilgili meseleler ele alındı.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir