Özbekistan'da pamuk fuarı -8. Uluslararası Pamuk Fuarı'nda 670 bin ton pamuk lifi satışıyla…

  • Yazı boyutu
Özbekistan'da pamuk fuarı
  -8. Uluslararası Pamuk Fuarı'nda 670 bin ton 
  pamuk lifi satışıyla…

Özbekistan'da pamuk fuarı -8. Uluslararası Pamuk Fuarı'nda 670 bin ton pamuk lifi satışıyla ilgili anlaşmalar imzalandı

Özbekistan'da bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Pamuk ve Tekstil Fuarı'nda, 670 bin ton pamuk lifi ile 600 milyon dolarlık tekstil ürünlerinin satış anlaşmaları imzalandı.
     Özbekistan Hükümeti, Uluslararası Pamuk Kurumu ve Cotton Outlook Dergisi tarafından organize edilen 8. Uluslararası Pamuk Fuarı'nda satışa sunulan Özbek pamuğunda geçen seneye nazaran yüzde 11,7 artış görülürken, bu çerçevede 67 bin ton Özbek pamuğunun satımıyla ilgili çeşitli kontratlar imzalandı.
     Ülkede üretilen tekstil ürünlerinin de sergilendiği fuarda, ayrıca tekstil ürünlerinin ihracatıyla ilgili 600 milyon dolarlık anlaşmalara imza atıldı.
     2012 yılının pamuk hasadından elde edilen ve fuarda sergilenen 670 bin ton Özbek pamuğunun esas alıcıları arasında ağırlıklı olarak Güney ve Güney-Doğu Asya ülkeleri bulunurken, Özbek pamuğunun esas alıcıları arasında Bangladeş (yüzde 39), Çin (yüzde 13) ve Güney Kore (yüzde 7'lik pay) ilk sıralarda yer aldı.
     Taşkent'teki Uzexpocenter'da düzenlenen fuarda, dünyanın 38 ülkesinden pamuk ticareti ve işlemesi yapan işletme ve şirket temsilcisi katılırken, fuar çerçevesinde, ülkede üretilen pamuk çeşitlerinden örnekler sergilendi, fuar katılımcıları ayrıca, Taşkent yakınlarındaki pamuk tarlalarını ve pamuk işleme fabrikasında incelemelerde bulundu.
     Fuar çerçevesinde dünya pamuk piyasasıyla ilgili uluslararası konferans da düzenlenirken, bu konferansta dünya pamuk piyasası ve Çin, Bangladeş gibi Özbek pamuğunun önemli alıcıları arasında yer alan ülkelerin pamuk piyasası detaylı olarak ele alındı.
     2005 yılından bu yana ülkede gerçekleştirilmekte olan pamuk fuarlarında bugüne kadar toplam 4,5 milyon ton Özbek pamuğu satılmış bulunuyor.
     Pamuk üretiminde dünyada altıncı, pamuk ihracatında ise üçüncü sırada bulunan Özbekistan'da yıllık ortalama 1,0-1,1 milyon ton pamuk lifi elde edilirken, bunun yüzde 60'ı yurt dışına ihraç ediliyor.
    
    
    

Bu haberi 150 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir