ÖYK Kararları -Kurul, Tatvan Belediyesi'ne "belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere…

  • Yazı boyutu
ÖYK Kararları 
  -Kurul, Tatvan Belediyesi'ne "belediye hizmetlerinde kullanılmak 
  üzere…

ÖYK Kararları -Kurul, Tatvan Belediyesi'ne "belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere devredilen" eski TEKEL Kurumu'na ait binanın amacı dışında kullanılması nedeniyle daha önce aldığı kararı iptal etti

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Tatvan Belediyesi'ne "belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere devredilen" eski TEKEL kurumuna ait binanın amacı dışında kullanılması nedeniyle daha önce aldığı kararı iptal etti.
     Kurul'un konuya ilişkin kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Kararda, Kurul'un 2005 yılındaki kararıyla Gayrimenkul AŞ'ye (eski TEKEL) ait Bitlis-Tatvan'daki taşınmazın "belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere" Tatvan Belediyesi'ne devredilmesine karşın, bu yılın Nisan ayında alınan Belediye Meclis Kararı'nda söz konusu taşınmaz üzerine "alışveriş merkezi" yapıldığının, bu alışveriş merkezinin de Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre satışına karar verildiğinin belirtildiği ifade edildi.
     Bunun üzerine ÖYK, belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere devredilen taşınmazın amacı dışında kullanılması nedeniyle daha önce aldığı devir kararını iptal etti.
     İptal işlemi ve devir alma ile ilgili hususlar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı veya idarenin görevlendireceği özelleştirme programındaki bir kuruluş tarafından yerine getirilecek.
     ÖYK, taşınmazın satış yöntemiyle özelleştirilmek üzere özelleştirme kapsamına alınmasına ve özelleştirme işlemlerinin 3 yıl içerisinde sonuçlandırılmasına karar verdi.
    
     -İstanbul'daki taşınmaza ilişkin karar-
    
     Kurul ayrıca, 2009 yılında özelleştirme kapsam ve programına alınan İstanbul-Büyükçekmece Muratbey Köyü'ndeki 106 bin 388 metrekare yüzölçümlü taşınmazdaki 95 bin 408 metrekarelik hissesinin "satış" yöntemiyle özelleştirilmesini teminen yapılan ihalenin sonucunu dikkate alarak, taşınmazdaki hissenin, 5 milyon 610 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren Şükrü Dinçer'e satılmasına karar verdi.
     Kurul, Dinçer'in sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde, teminatının idare lehine irat kaydedilmesine, 5 milyon 590 bin bedelle ikinci teklifi veren İsmail Gök'e satılmasını da kararlaştırdı.
     Anılan, şahsın da sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatının yine idare lehine irat kaydedilmesine ve ihalenin iptal edileceğini hükme bağladı.
     Öte yandan, alıcıların satışa konu taşınmazdaki hisseyi şartname hükümleri çerçevesinde ve taşınmazın bir kısmının mevcut imar planında yeşil alan özelliğini bilerek devralacağından, taşınmazdaki yeşil alan özelliğinin korunarak hissenin devredilmesi de karara bağlandı.
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir