ÖYK kararları

  • Yazı boyutu
ÖYK kararları

Kurul, bazı taşınmaz ihalelerini ve bazı taşınmazların imar planı değişikliğini onayladı, bazı taşınmazları da özelleştirme kapsam ve programına aldı

Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), bazı taşınmaz ihalelerini ve bazı taşınmazların imar planı değişikliğini onayladı, bazı taşınmazları da özelleştirme kapsam ve programına aldı.
     Söz konusu ÖYK kararları Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Ankara Doğal Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ adına kayıtlı Denizli'nin Sarayköy İlçesi, Turan Mahallesindeki toplam yüzölçümü 97 bin 307 metrekare olan ilgili parselleri kapsayan planlama alanının 'Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanı', 'Turizm Tesis Alanı', 'Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı', 'Trafo Alanı', 'Park' ve 'Yol' fonksiyonu önerilmesine ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliği onaylandı.
     Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri AŞ'ye (Gayrimenkul AŞ) ait İzmir'in Torbalı ilçesi, Yazıbaşı Mahallesi'nde yer alan 63 bin metrekare yüzölçüme sahip 1337 parsel numaralı taşınmaza yönelik, 'Sanayi Alanı' ve 'Yol' fonksiyonu önerilmesine ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan nazım imar planı değişiklikleri ile mevzii imar planı onaylandı.
     Karayolları Genel Müdürlüğü'ne kayıtlı İstanbul'un Büyükçekmece ilçesi, Muratbey köyü sınırlarında yer alan özelleştirme kapsam ve programında bulunan toplam yüzölçümü 153 bin 868 metrekare olan planlama alanının da 'Depolama Alanı', 'Gelişme Konut Alanı', 'Park Alanı', 'Tır Parkı', 'Trafo Alanı', 'Yol' olarak planlanmasına ilişkin Özelleştirme İdaresi Başkanlığınca hazırlanan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği, 1/5000 ölçekli Havza Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı Değişikliği ve 1/1000 ölçekli Havza Koruma Amaçlı Revizyon Uygulama İmar Planı Değişikliğinin onaylanması kararlaştırıldı.
     Bir başka ÖYK kararında, Mülkiyeti Maliye Hazinesi'ne ait iken özelleştirme kapsam ve programına alınan toplam yüzölçümü 1 milyon 166 bin 664 metrekare olan Ankara'nın Gölbaşı ilçesi, Ballıkpınar Mahallesi, 569 ve 570 nolu parsellere 'Gelişme Konut Alanı', 'Ticaret Alanı', 'İlköğretim Tesisleri Alanı', 'Ortaöğretim Tesisleri Alanı', 'Anaokulu Alanı', 'Sağlık Tesisleri Alanı', 'Dini Tesis Alanı', 'Belediye Hizmet Alanı', 'Kentsel Spor Alanı' 'LPG ve Akaryakıt Satış İstasyonu', 'Sosyal ve Kültürel Tesis Alanı' 'Trafo Alanı', 'Park', 'Çocuk Bahçesi' ve 'Yol' kullanım kararları getirilmesine ilişkin hazırlanan ve onaylanan imar planları değişikliğine ilişkin askı sürecinde yapılan itiraz incelendi.
     İnceleme sonucunda itirazların reddedilmesine karar verildi.
    
     -Özelleştirme kapsamına alınanlar-
    
     TCDD Genel Müdürlüğü'ne ait İstanbul'un Maltepe İlçesi Dragos Mevkiindeki 11 bin 121 metrekare yüzölçümlü taşınmaz özelleştirme kapsam ve programına alındı. Bu çerçevede ayrıca söz konusu taşınmazın satış yöntemi ile özelleştirilmelerine ve satışın varlık satışı suretiyle gerçekleştirilmesine, özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar taşınmazın her türlü bakım, onarım ve işletilmesi ile bu taşınmazdan doğan her türlü yükümlülükler ve işletilmelerinden elde edilecek gelirlerin TCDD Genel Müdürlüğü'ne bırakılmasına, özelleştirme işlemlerinin 2 yıl içinde tamamlanması kararlaştırıldı.
     Sümer Holding AŞ ile birleştirilerek tüzel kişiliği sona erdirilen münfesih Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları AŞ'ye ait İstanbul'un Bağcılar ilçesi, Mahmutköy Merkez Mahallesi, Atlas Sokak'taki bina ve depolar ile bu binaların bulunduğu arsa ve araziler de özelleştirme kapsam ve programına alındı. Söz konusu taşınmazın satış yöntemiyle özelleştirilmesine ve satışın varlık satışı suretiyle gerçekleştirilmesine, özelleştirme işlemlerinin ise 31 Aralık 2015 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.
     ÖYK, özelleştirme kapsam ve programına alınan İstanbul'un Bahçelievler ilçesi, Yenibosna Mahallesindeki 14 bin 576 metrekare yüzölçümlü gayrimenkulün 60 milyon 500 bin lira bedelle en yüksek teklifi veren Altur Turizm Servis ve Ticaret Limited Şirketi'ne satılmasına, bu şirketin sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde taşınmazın, 60 milyon lira bedelle ikinci teklifi veren Lin Proje Turizm Yapı Danışmanlık Anonim Şirketi - Dalgıçlar Yapı Endüstrisi Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi - Hitit Mesken ve Yapı Endüstrisi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Ortak Girişim Grubu'na satılmasına karar verdi.
     Söz konusu şirket ve ortak girişim gruplarının sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatları ise idare lehine irat kaydedilecek ve ihale iptal edilecek.
    
    
    


Bu haberi 484 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir