Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Enflasyonu etkileyen en önemli etken olan gıda…

  • Yazı boyutu
Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"Enflasyonu etkileyen en önemli etken olan gıda…

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Enflasyonu etkileyen en önemli etken olan gıda fiyatlarının düşük seyretmesi, beklenen enflasyon oranını aşağıya çekti'

Oyak Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, açıklanan Türkiye haziran ayı enflasyon oranlarına ilişkin, enflasyonu en çok etkileyen gıda fiyatlarının düşük seyretmesinin enflasyonun beklentilerin altında gerçekleşmesi sonucunu doğurduğunu söyledi.
     Girgin, konuya ilişkin olarak AA muhabirine şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Gıda fiyatları beklenenin altında yüzde 3,42 geriledi. Enflasyon için en önemli kalem olan gıda fiyatlarında yaz ayı olduğundan mevsimsel bir düşüş görülmekte. Bu yıl özellikle ciddi bir düşüş yaşandı meyve sebze yoğunluğundan. Beklenti enflasyon oranı yüzde 9 üstü idi. Yıllık bazda önceki yıla göre bir artış var. Yine de Merkez Bankası (MB) açısından iyi bir rakam. MB'nin 26 Temmuz'da açıklayacağı enflasyon raporu var. Enflasyon tahminlerini açıklayacak. Şu an için tahmini rakamı yüzde 6,5. Bu oranda aşağı yönlü revizeye gidecek. Bu biraz erken, çünkü yaz ayları aldatabilir. Enflasyonu etkileyecek en önemli kalem liranın değeri ve son dönemde fiyatı yükselmiş olan petrol bizim risk faktörlerimiz. MB'nin 6,5 oranını revize etmesi sene sonu tekrar revizeye gitmesi piyasanın sevdiği hareketler değil. Temmuz revizesini erken buluyorum. Bu yönlü MB'nin açıklamaları var. Bu arada MB'nin 6,5 tahmini gerçek hedef değil. MB'nin hedefi yıl sonu yüzde 5. Buna ulaşıp ulaşamayacağımız önemli."
     Küresel koşulların durumunun göz önüne alınması gerektiğine değinen Girgin, "Küresel piyasalarda belirsizlikler var. Temkinli olunmalı. Geçen yıl eylül ayı yıllık enflasyon 6,2 idi; ama yıl sonunu 10,5 olarak kapattık. Bunun da nedeni liranın değer kaybetmesi idi. Bu yüzden temkinli olunmalı. Bu havaya kapılmamak gerekir. MB çok esnek bir politika takip ediyor. Her gün belirlenen bir faiz oranı var. Gevşeme var. Liranın görünümü güçlü ve iyi. Son haftalarda sıcak para girişi var ve bu yüzden liranın değerini etkiliyor. O yüzden MB günlük piyasada oluşan paraların fonlama faiz maliyet fiyatı 8 seviyelerine gelmiş durumda. MB esnek. Önümüzdeki dönemde elimizi rahatlatan konularda kötüleşme olursa MB para politikasını sıkılaştırarak bunlara tepki gösterecektir" diye konuştu.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Haziran ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde yüzde 0,90 oranında, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde yüzde 1,49 gerilediğini açıklamıştı. Türkiye'de haziran itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8,87, ÜFE'de yüzde 6,44 olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir