OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"MB hiç bir şart altında finansal istikrarı bozacak…

  • Yazı boyutu
OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"MB hiç bir şart altında finansal istikrarı
  bozacak…

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"MB hiç bir şart altında finansal istikrarı bozacak gelişmelere izin vermeyecek" -"MB, yapısal sorunlar dışında kalan, TL'nin etkisi ile olan cari açığın Türkiye'nin gündeminde olmasını istemiyor"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, Merkez Bankası'nın (MB) hiç bir şart altında finansal istikrarı bozacak gelişmelere izin vermeyeceğini belirtti.
     Merkez Bankası'nın ekonomistlerle yaptığı toplantıya ilişkin AA muhabirine bilgi veren Girgin, MB'nin, büyümenin öncü göstergesi olan datalarda Eylül, Ekim ve Kasım aylarında genel olarak biraz karışık sinyaller bulduğunu aktardı.
     Merkez Bankası'na göre, 4. çeyrekte ekonomideki olumlu toparlanmanın istenilen seviyede olmadığını ifade eden Girgin, Merkez Bankası'nın yıl sonu enflasyon beklentisinin, yüzde 7,4 tahmininin bir hayli altında olduğunu vurguladı.
     Girgin, "Yıl sonu enflasyonunun 7,4'ün bir hayli altında beklenmesinde işlenmemiş gıda fiyatlarının olumlu görünümü var. İşlenmemiş gıda fiyatları enflasyon kalemleri içinde en oynak olanıdır. Merkez Bankası'nın görüşü de bu yönde. MB de 'Bu kalem üzerine politika inşa etmemiz mümkün değildir' dedi. MB işlenmemiş gıda fiyatlarından ziyade servis endeksine bakıyor. Bu anlamda enflasyon işlenmemiş gıda kaynaklı pozitif bir sürpriz yaptı" diye konuştu.
     Merkez Bankası'nın üstünde en fazla durduğu konunun finansal istikrar olduğuna işaret eden Girgin, MB'nin özellikle gelecekte sermaye akımları nedeniyle Türk Lirası'nın değerlenmesine izin vermeyeceğini söyledi.
     Girgin, şunları aktardı:
     "Merkez Bankası, yapısal sorunlar dışında kalan, TL'nin etkisi ile olan cari açığın Türkiye'nin gündeminde olmasını istemiyor. Bu anlamda MB, TL'nin güçlenmesine izin vermeyecek. MB, mümkün oldukça TL'ye yabancı ilgisini azaltmaya çalışacak. Bu durum önümüzdeki dönemde faiz indiriminin gündemde olacağını gösteriyor. Şu anda MB'nin en yakından takip ettiği, gösterge reel kur endeksi. MB hiç bir şart altında finansal istikrarı bozacak gelişmelere izin vermeyecek."
    
    
    

Bu haberi 155 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir