OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Eylül ayında dış ticaret rakamı beklentimize paralel…

  • Yazı boyutu
OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin:
  -"Eylül ayında dış ticaret rakamı beklentimize paralel…

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin: -"Eylül ayında dış ticaret rakamı beklentimize paralel 6,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti"

OYAK Yatırım Ekonomisti Gülay Elif Girgin, eylül ayında dış ticaret rakamının beklentilerine paralel 6,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyledi.
     Eylül ayı dış ticaret istatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulunan Girgin, eylül ayında dış ticaret rakamının beklentilere paralel 6,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti.
     İhracata değerli maden kaleminin yine önemli katkıda bulunduğunu ifade eden Girgin, "Altından arındırarak ihracat performansına bakıldığında yüzde 21'lik yıllık artışın yüzde 9'a gerilediğini görüyoruz" dedi.
     Girgin şu değerlendirmede bulundu:
     "İthalat tarafında ise genel olarak daralma yüzde 6 ile ilk sekiz ayın yüzde 2'lik daralmasına göre şiddetlenmiştir ki bu durum sanayinin yapısı göz önüne alındığında çok da olumlu gözükmemektedir. Eylül ayı bu anlamda iç talep açısından güçlü bir ay olarak geçmemiş görünmektedir. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası eylül ayı toplantısında büyümeyi desteklemek adına faiz koridorunu daraltmaya başlamıştı"
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir