"ÖTV iadesi, 10 numara yağın sonunu getirecek" -TOBB'un Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi…

  • Yazı boyutu
"ÖTV iadesi, 10 numara yağın sonunu getirecek"
  -TOBB'un Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi…

"ÖTV iadesi, 10 numara yağın sonunu getirecek" -TOBB'un Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ve TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi, ÖTV iadesi uygulamasının 10 numara yağ adı altında sahte akaryakıt satışlarına karşı son derece başarılı sonuçlar vermeye başladığını açıkladı

Özel Tüketil Vergisi (ÖTV) iadesi uygulamasının, 10 numara yağ adı altında sahte akaryakıt satışlarına karşı son derece başarılı sonuçlar vermeye başladığı bildirildi.
     Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi, TOBB Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi ve TOBB Türkiye Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi ortak bir açıklama yaptı.
     Açıklamada, kaçak ve sahte akaryakıt konularında son aylarda peş peşe alınan idari ve mali tedbirleri memnuniyetle izlendiği ifade edildi.
     Özellikle 10 numara yağ adı altında yapılan sahte akaryakıt ticaretinin, son beş yılda yaklaşık 5,5 milyar lira vergi kaybına yol açtığının kaydedildiği açıklamada, ayrıca bunların kazalar ve can kayıpları ile çevre ve insan sağlığını tehdit eden bir uygulama haline geldiğinin altı çizildi.
     Maliye Bakanlığı'nın 10 numara yağ adı altında sahte akaryakıt satışı faaliyetlerine karşı ÖTV iadesi uygulamasının petrol piyasasında son derece olumlu sonuçlar verdiğini belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
     "Meclislerimiz 10 numara yağ adı altında yapılan bu faaliyetlerin neden olduğu vergi kayıplarını, haksız rekabeti, çevre ve insan sağlığına yönelik yarattığı sorunları birçok kez dile getirmiş, çözüm olarak özellikle ÖTV iade uygulamasını önerisi olarak sunmuştur. Diğer taraftan, Maliye Bakanlığımızın gerçek sanayicimizin de zarar görmemesini teminen, ÖTV iade sürecini etkin ve hızlı bir şekilde işletmek için yoğun çaba içinde olduğunu da görmekteyiz.
     2013 yılında 10 numara yağ yerine resmi yollardan yapılacak motorin satışlarından devletimize en az 1 milyar lira ek ÖTV geliri sağlamasını beklediğimiz bu önemli ve olumlu gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmaktan memnuniyet duymaktayız. Tüm kamu birimlerimize ortaya koydukları irade nedeniyle şükranlarımızı sunuyoruz."
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir