Otomotivde Rusya "hedef ülke-hedef pazar" -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "Rusya'da bazı…

  • Yazı boyutu
Otomotivde Rusya "hedef ülke-hedef pazar"
  -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "Rusya'da bazı…

Otomotivde Rusya "hedef ülke-hedef pazar" -OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu: "Rusya'da bazı alanlarda üretim yok. Bu alanları keşfedip yatırım yapan Türk firmaları kazanacak. Bu, Rusya'ya ikinci ve üçüncü yatırım dalgasını getirebilir. Dolayısıyla ilk giden kazanacak"

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotivde Rusya'yı "hedef ülke-hedef pazar" seçtiklerini belirterek, "Rusya'da bazı alanlarda üretim yok. Bu alanları keşfedip yatırım yapan Türk firmaları kazanacak. Bu, Rusya'ya ikinci ve üçüncü yatırım dalgasını getirebilir. Dolayısıyla ilk giden kazanacak" dedi.
     OİB'den yapılan yazılı açıklamada, Rusya'yı "hedef ülke-hedef pazar" seçen birliğin, bu ülke ile ilişkilerini her fırsatta geliştirdiği belirtilerek, Ekonomi Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde, OİB'in organizasyonuyla 3 günlük Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul, Bursa ve İzmir'de temaslarda bulunan Rus iş adamı heyetinin, ikili görüşmelerin yanı sıra tesis ziyaretleri gerçekleştirdiği kaydedildi.
     Rusya'da otomotiv endüstrisinde faaliyette bulunan 10 firmanın üst düzey yöneticisiyle bu ülkenin en büyük 2. bankası konumundaki VTB Capital Asset Management bankası temsilcisinin, Türk otomotiv endüstrisini yakından tanıma fırsatı bulduğu ifade edilen açıklamada, Türk otomotiv yan sanayinden 100 firmanın temsilcileri ile tanışan ve ikili görüşmeler gerçekleştiren Rus heyetinin, işbirliği olanaklarını masaya yatırdığı bildirildi.
     Rus heyetin, Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği'ni de (TAYSAD) ziyaret ederek bilgi aldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
     "Heyet, Eku Fren, SKT Yedek Parça, Ototrim ve ardından İzmir'de Ege Endüstri tesislerini ziyaret etti ve otomotiv yan sanayi yakından tanıma fırsatı buldu. Özellikle yetişmiş nitelikli insan gücüne ve tesislerin modernliğine hayran kalan Rus heyeti, kendi ülkelerinde Türk firmalarla birlikte iş yapmak istediklerini ve bunun ortamını yaratmaya çalıştıklarını vurguladı. 2011'de toplam 1 milyon 999 bin adet araç üretimi gerçekleşen Rusya, hızla büyüyen iç pazarı nedeniyle dünyanın gözde ülkelerinden biri. Rusya, 10 yıl içinde sadece iç pazar üretimini yüzde 100 artırmayı hedeflerken, tedarikçi sıkıntısı yaşıyor. Rus hükümeti bunu aşabilmek için üretimin yüksek oranda yerlileştirilmesi için yaptığı yasal düzenlemelerle kurulacak tesislere çeşitli teşvikler veriyor."
    
     -Rusya "hedef ülke-hedef pazar"-
    
     OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, 2012 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefledikleri Rusya'yı "hedef ülke-hedef pazar" seçtiklerini hatırlatarak, 2015 yılında bu rakamı iki katına çıkarmak istediklerini bildirdi. Sabuncu, halen 6 Türk otomotiv yan sanayi firmasının Rusya'da yatırım yaptığını, 20 firmanın ise yatırım arayışları içerisinde bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:
     "Rusya'da bazı alanlarda üretim yok. Bu alanları keşfedip yatırım yapan Türk firmaları kazanacak. Bu, Rusya'ya ikinci ve üçüncü yatırım dalgasını getirebilir. Dolayısıyla ilk giden kazanacak. Biz 2023 hedefleri doğrultusunda 75 milyar dolar ihracat öngörüyoruz. 4 milyon adet araç üretimi hedefliyoruz. Bu hedefleri yakalayabilmek için Rusya gibi pazarlar bizim için çok önemli. Burada hem direkt ihracatla hem de yatırımla büyüyeceğiz. Rus hükümetinin yeni düzenlemelerinde belirlenen yerlileştirilmeye ulaşılması halinde, 'sıfır gümrük' deniyor. Bu da rekabet için firmalarımıza avantaj sağlayacak. Biz de bu ülkede yatırıma önem veriyoruz. Firmalarımızı bilgilendirip yatırıma teşvik ediyoruz. Sonuçta 'Türk malı' algısını dünyaya yayıyoruz."
    
    
    

Bu haberi 177 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir