Otomotivde ’gelecege dokun’

  • Yazı boyutu
Otomotivde ’gelecege dokun’

Son 20 yilda gösterdikleri atakla otomotiv dünyasinin zirvesine çikan Japonlar, kendi evlerinde düzenledikleri `Tokyo Motor Show` ile teknoloji ve Ar-Ge konusunda ulastiklari noktayi gözler önüne seriyor

`Yenilikleri yakala, gelecege dokun` slogani ile 40`inci kez kapilarini açan Tokyo fuari 11 Kasim`a kadar ziyaret edilebilecek. Bu yil 1.7 milyon ziyaretçinin gezmesi beklenen fuarda Japon otomotiv firmalarinin özellikle önümüzdeki yillarda yollara çikarmak için hazirladiklari konsept otomobillerin bollugu dikkat çekiyor. 520 aracin sergilendigi Tokyo fuarinda, 71 aracin ise dünya prömiyeri gerçeklesti.

Suzuki`nin Pixy`si ofise kadar çikacak

Tek kisilik Pixy isimli bir araç gelistiren Suzuki, bu araçla sektör adina önemli bir yenilige imza atiyor. Tek kisilik Pixy, istendiginde SSC adli aracin içine girerek küçük bir otomobile dönüsüyor. Suzuki`nin paylasan minibüs ismini verdigi SCC isimli araci iki adet Pixy`yi tasima özelligine sahip. Ancak araç Pixy`lerin içinde oldugu durumlarda yol alabiliyor. SCC`nin içinde ne bir direksiyon ne de bir gaz pedali var. Bu aracin yönlendirilmesi içindeki Pixy`den kaynaklaniyor. Otomotiv dünyasi için yepyeni bir konsept olan bu ikili araç modelinin sehir içi ulasiminda bir çigir açmasi bekleniyor. SCC isimli araç park ettikten sonra içindeki tek kisilik Pixy`yle binalarin içine girip ofis katina bile çikabiliyorsunuz.

Toyota`dan hiza göre yükseklik degistiren üç tekerlekli araç

TOYOTA`nin yakin bir zaman içerisinde üretmeyi planladigi i-Real (Kisisel tasima araci) isimli konsept aracini Tokyo Fuari`nda test ettik. 2 önde 1 de arkada olmak üzere 3 tekerlekli araç, iki farkli hiz özelligine sahip. Düsük hiz özelligi seçildiginde tekerlekleri alçalan ve sürücüyü yayalar ile ayni göz hizasina getiren araç, bu özellik seçildiginde kapladigi alani da azaltiyor. Yüksek hiz özelligi seçildiginde ise tekerleklerin bulundugu ayaklar yükselerek, çekim gücünü azaltiyor ve daha iyi bir sürüs performansi sagliyor. Araç, sensörler araciligi ile yaklasilan bir insan ya da cisim oldugunda sürücüyü bir ses ve titresim ile uyarirken ayni zamanda çevresindeki insanlarin da isik ve ses ile dikkatini çekerek hem sürücünün hem de çevresindeki insanlarin güvenligini sagliyor.

Doktor gibi otomobil

TOYOTA`nin artirilmis konfor ve saglikli yasam üzerine yogunlastigi RiN isimli konsept araci, sürücünün dikkatini toplum ve dogaya yönlendirirken, beyin ve vücudun uyum içerisinde olmasini amaçliyor. Japonya`da yetisen, kökleri derine inen ve uzun bir agaç olan Yakusugi agacindan esinlenilerek tasarlanan araç, doga ile uyum ve saglikli yasam kavramlarini vurguluyor. Araç içindeki koyu yesil ve bej renkler ile saglikli zihinsel ve fiziksel gücü yükseltiyor. Araçta yer alan sensörler sayesinde, direksiyon ve koltuklar sayesinde sürücünün kalp atislari, nabzi ve vücut hareketleri belirlenip, aracin içindeki ortam ve ses ona göre ayarlaniyor. Böylece saglikli bir yolculuk yapilabiliyor.

Honda`dan `Dikissiz Yumusak Kutu`

HONDA, Tokyo Fuari`nda sergiledigi PUYO isimli konsept araciyla hem insanlara hem de çevreye dost araçlar gelistirdigini gözler önüne serdi. PUYO isimli kösesiz bir araç gelistiren Honda, `Dikissiz Yumusak Kutu` yarattiklarini belirterek, hedeflerinin kutu sekilli tasarimin azami genisliginden yararlanip sevilen bir ev hayvani hissi veren, cana yakin bir tasarim sunmak oldugunu söylüyor. PUYO`nun `jel gövdesi` gerçek dünyada daha fazla güvenlik saglamak için yumusak malzemelerden olusuyor. Ayrica gövde, insanlari dogru kullanim pozisyonuna yönlendirmek ve aracin durumundan haberdar etmek üzere renk degistiriyor.

Hayvanlar unutulmadi

JAPON Toyota Auto Body sirketi, fuarda hayvanlari da unutmadi. Toyota`nin Hiace isimli ticari araci hayvanlar için mobil bir bakim salonuna dönüstürdü. Bu araçta, evcil hayvanlarin tüyleri kesiliyor, sampuanla yikaniyor ve
(Patronlar Dunyasi)

Bu haberi 1,680 kişi okudu

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir