Otomotivciler "Yeni Teşvik Sistemi"nden umutlu -OİB Başkanı Sabuncu: "Otomotiv endüstrisinin önünü…

  • Yazı boyutu
Otomotivciler "Yeni Teşvik Sistemi"nden umutlu
  -OİB Başkanı Sabuncu: "Otomotiv endüstrisinin önünü…

Otomotivciler "Yeni Teşvik Sistemi"nden umutlu -OİB Başkanı Sabuncu: "Otomotiv endüstrisinin önünü açacak bu ek düzenleme, yatırım umutlarımızı arttırdı" -Türkiye'nin 2023'te otomotiv endüstrisi olarak 4 milyon adet üretim ve 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi için, 3-4 büyük yatırıma ihtiyacı var"

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçen haftaki "Yeni Yatırım Teşvik Programı 2012 Yılı Değerlendirmesi"ne ilişkin, "Otomotiv endüstrisinin önünü açacak bu ek düzenleme, yatırım umutlarımızı arttırdı" görüşünü iletti.
     Sabuncu yazılı açıklamasında, deklare edilen sistemle bazı yeni düzenlemelerin getirildiğini anımsattı.
     "Yeni Teşvik Sistemi" ile ilgili düzenlemelerin, otomotiv endüstrisine umut verdiğini belirten Sabuncu, şöyle devam etti:
     "Yeni sisteme göre, KDV istisnası, faiz desteği, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi, çalışanlar için prim işveren hissesinin ödenmesi gibi tüm desteklerden yararlanılacak. Ayrıca 75 milyon lira ve üzerindeki motor yatırımları ve 20 milyon lira ve üzerindeki motor aksamı, aktarma organları, aktarma organlarının aksamı ve ve otomotiv elektroniği yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına girecek. Otomotiv endüstrisinin önünü açacak bu ek düzenleme, yatırım umutlarımızı arttırdı. Yeni düzenlemeler bize güç verecek. Türkiye'nin 2023'te otomotiv endüstrisi olarak 4 milyon adet üretim ve 75 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi için, 3-4 büyük yatırıma ihtiyacı var."
     Otomotiv endüstrisi olarak hedeflerinin büyük olduğunu dile getiren Sabuncu, "Sayın bakan da bizim hedeflerimizi iyi bildiği için yolumuzu açmaya çalışıyor. Yeni teşvik kararnamesinin bir an önce yürürlüğe girip, endüstrimize yatırım olarak güç katmasını bekliyoruz. Türkiye'nin lokomotif sektörü olarak bundan böyle yeni düzenlemelerle gaza daha emin adımlarla basabileceğiz. Bunun için sayın bakana teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir