Otomotiv sektöründeki teşvikler -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kömesusul: -"İnanıyorum ki birçok…

  • Yazı boyutu
Otomotiv sektöründeki teşvikler
  -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kömesusul:
  -"İnanıyorum ki birçok…

Otomotiv sektöründeki teşvikler -SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Kömesusul: -"İnanıyorum ki birçok firma, rekabet etmek için bu iddialı teşvik sistemini görecek ve gelecek. Yerli otomobil yatırımcısı için Sakarya ideal"

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, motorlu kara taşıtları ana sanayisinde gerçekleştirilecek yatırımları öncelikli yatırım kapsamına alan ve Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı'na ilişkin, "İnanıyorum ki birçok firma, rekabet etmek için bu iddialı teşvik sistemini görecek ve gelecek. Yerli otomobil yatırımcısı için Sakarya ideal" dedi.
     Kösemusul, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Otomotiv şehri Sakarya" hedefiyle çıktıkları yolda yeni yatırımlarla ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirterek, hükümetin teşviklerle ilgili yeni düzenlemeler yaptığını söyledi.
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın yeni düzenlemenin detaylarına ilişkin bilgi verdiğini anımsatan Kösemusul, şöyle devam etti:
     "Sayın Çağlayan, 1. ve 2. bölgelerde sigorta primi işveren hissesi desteği 2 ve 3 yıl süreyle uygulanırken, sektör yatırımlarının artık yatırım yerine bakılmaksızın, 7 yıl süreyle bu destekten faydalanacağını açıkladı. 1. ve 2. bölgelerde vergi indirimi desteği için yatırıma katkı oranı yüzde 15-20 iken, sektör yatırımları için artık bu oran yüzde 40 olacak, yüzde 80 oranında vergi indirimi imkanı sunulacak. Hatta yüzde 40 olan yatırıma katkı oranının yüzde 50'sini yatırım döneminde kullanabilecekler. Bu imkan 1. bölgede yapılan yatırımlar için söz konusu değilken, 2. bölgede oldukça cüzi düzeyde.
     Birinci ve ikinci bölgelerde gerçekleştirilen yatırımlara faiz desteği uygulanmazken, sektör yatırımları 700 bin liraya kadar faiz desteğinden faydalanma imkanına sahip olacak. Bu yatırımlar ayrıca KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti ve yatırım yeri tahsisi ile desteklenecek."
     Kösemusul, otomotiv yatırımı yapacak muhtemel babayiğidi Sakarya'ya davet ederek, "Otomotiv çalıştayıyla gerekli ön hazırlıkları yaptık. OSB'ler konusunda da gelişmeler var. Muhtemel firmalarla da görüşme yapacağız. Ben inanıyorum ki birçok firma, rekabet etmek için bu iddialı teşvik sistemini görecek ve gelecek. Yerli otomobil yatırımcısı için Sakarya ideal" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 190 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir