Otomotiv sektörü özgün ve yaratıcı fikirleri arıyor -Bursa'da düzenlenecek olan "2. Ar-Ge Proje…

  • Yazı boyutu
Otomotiv sektörü özgün ve yaratıcı fikirleri arıyor
  -Bursa'da düzenlenecek olan "2. Ar-Ge Proje…

Otomotiv sektörü özgün ve yaratıcı fikirleri arıyor -Bursa'da düzenlenecek olan "2. Ar-Ge Proje Pazarı ve 2. Otomotiv Tasarım Yarışması" için başvurular devam ediyor

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nce (OİB) Ekonomi Bakanlığı'nın desteği ve Türkiye İhracatçıları Meclisi'nin (TİM) koordinatörlüğünde 17-18 Nisan tarihleri arasında Bursa'da düzenlenecek olan "2. Ar-Ge Proje Pazarı ve 2. Otomotiv Tasarım Yarışması" için başvurular devam ediyor.
     OİB'den yapılan yazılı açıklamada, Merinos Atatürk Kongre Merkezi'nde (AKKM) gerçekleştirilecek organizasyonun, sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, ilgili dallarda eğitim alan öğrenciler ve otomobil tutkunlarını içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği "Ar-Ge Proje Pazarı" ve "Otomotiv Tasarım Yarışması" olmak üzere iki farklı projeyi kapsadığı belirtildi.
     İlki 2012 yılında düzenlenen "Otomotiv Tasarım Yarışması"nın tasarım tutkunlarına kendi hayallerindeki tasarımları hayata geçirme keyfini yaşattığı ifade edilen açıklamada, OİB tarafından otomotiv sektöründe ürünlerin geliştirilmesi ve tasarım etkinliklerinin yaygınlaştırılmasına yönelik düzenlenen bu yarışmayla otomotiv sektörü ve otomotiv kullanıcıları için yenilikçi tasarımların desteklenmesinin amaçlandığı belirtildi.
     Yarışmanın, üniversite öğrencilerinin yanı sıra profesyonel çevreler ile değerli bir fikri olan ve katılım kriterlerini karşılayan herkese açık bir yarışma olarak düzenlendiği ifade edilen açıklamada, katılımcılardan özgün ve yenilikçi projeler geliştirilmesinin beklendiği yarışmanın, komponent bazında "Ergonomi, Yenilenebilir Enerji-Çevre, Emniyet ve Mekanik Fonksiyonellik" olmak üzere 4 kategoride katılım imkanı sunduğu bildirildi.
    
     -"Ar-Ge Proje Pazarı"-
    
     "Ar-Ge Proje Pazarı"nın ise profesyonelleri ve sanayicileri bir araya getireceği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Akademik ve bilimsel araştırma faaliyeti yürüten üniversite, araştırma merkezi ve firmalar, sanayiciler, profesyonel olarak bu işle ilgilenen herkesin projelerinin sanayiye kazandırılması amacıyla düzenlenen yarışmada sektörün ihtiyaçları doğrultusunda belirlenerek yapılması istenen Ar-Ge projeleri, kategori ayrımı olmaksızın ele alınıyor. Yarışma sonunda, projeleri seçilen araştırmacı ve akademisyenlerin tasarımlarını sunabileceği ve sanayicilerle bir araya gelerek bire bir görüşme olanağına sahip olacakları bir sergi de düzenleniyor. Katılımcıları, yaklaşık 300 bin TL para ödülü ve 2 yıllık yurt dışı eğitim imkanı bekliyor. 'Otomotiv Tasarım Yarışması' değerlendirmeleri belirlenen 4 kategori üzerinden yapılırken, 'Ar-Ge Proje Pazarı' için değerlendirmeler herhangi bir kategori ayrımı yapılmaksızın gerçekleştirilecek. Otomotiv Tasarım Yarışması'nda serbest katılımcılar ve üniversite öğrencileri için ayrı değerlendirme yapılıyor ve her kategoriden ilk 3'e girenler ödüllendiriliyor. Yarışmada, birinciler 10 bin, ikinciler 6 bin, üçüncüler 3 bin TL ile ödüllendirilecek. Yine her kategoride 2 bin TL mansiyon ödülü de sahiplerini bulacak. Ar-Ge Proje Pazarı içinse, ilk 3'e girenlerden birinci 50 bin, ikinci 30 bin, üçüncü 20 bin TL ve ayrıca 2 proje sahibi 10 biner lira para ödülünün sahibi olacak. Toplam para ödülü ise 300 bin lirayı bulacak. Ayrıca Otomotiv Tasarım Yarışması'nda dereceye giren 2 tasarımcı, Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle 2 yıl süresince yurt dışı eğitimi kazanıyor."
     Yarışmanın, 2023 İhracat Stratejisi kapsamında, ülkede Ar-Ge ve tasarım kültürünün yerleşmesi ve teknoloji ile bütünleşmesi, Ar-Ge ve tasarım konularında yeterli birikimin oluşturulması, ihracatta katma değerin artırılması, yeni teknolojiler ile üretim yapılması, komponent bazlı yenilikçi ürünler tasarlanması, yeni tasarımcılar yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, üniversite-sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi ve ihracatçılar tarafından özgün ürünlerin üretilip, dünya pazarlarına sunulması amacıyla düzenlendiği anlatılan açıklamada, "Yarışmanın başvuruları, proje pazarı için 15 Mart 2013, tasarım yarışması için 1 Nisan 2013'e kadar devam ediyor" denildi.
     Bu arada, organizasyon çerçevesinde, üniversite öğrencilerini ve potansiyel katılımcılarını bilgilendirmeye ve yarışmaya davet etmeye yönelik planlanan "road show"un yoğun ilgi gördüğü vurgulanan açıklamada, bu etkinliklerin yarın sona ereceği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 171 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir