Otomotiv Sanayii Derneği 39. Olağan Genel Kurulu -OSD Yönetim Kurulu Başkanı Önen: -"2013 yılı…

  • Yazı boyutu
Otomotiv Sanayii Derneği 39. Olağan Genel Kurulu
  -OSD Yönetim Kurulu Başkanı Önen:
  -"2013 yılı…

Otomotiv Sanayii Derneği 39. Olağan Genel Kurulu -OSD Yönetim Kurulu Başkanı Önen: -"2013 yılı sanayimizin büyümeye, teknolojiye, insan gücüne ve inovasyona kısaca geleceğe yaptığı yatırımları artırdığı ve istikrarlı bir büyüme için gerekli hamleleri attığı bir yıl olacak" -OSD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Kudret Önen yeniden seçildi

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Önen, "2013 yılı sanayimizin büyümeye, teknolojiye, insan gücüne ve inovasyona kısaca geleceğe yaptığı yatırımları artırdığı ve istikrarlı bir büyüme için gerekli hamleleri attığı bir yıl olacak" dedi.
     OSD'nin 39. Olağan Genel Kurul Toplantısında Önen, 2012 yılında otomotiv sanayinin Avrupa Birliği'nde (AB) derinleşerek devam eden kriz nedeni ile ihracatının gerilediğini, iç pazarda talebin azalmasıyla doğru orantılı olarak da üretiminin azaldığını söyledi.
     Önen, "2013 yılı sanayimizin büyümeye, teknolojiye, insan gücüne ve inovasyona kısaca geleceğe yaptığı yatırımları artırdığı ve istikrarlı bir büyüme için gerekli hamleleri attığı bir yıl olacak" dedi.
     Türk otomotiv sanayisinin 2012 yılı rakamları ile ilgili bilgi veren Önen, 2012 yılında, 2011 yılında yaşanan yüksek talebin aksine pazarın son aylarda yatay hale geldiğini ve 2010 yılı düzeyinde seyrederek normalleştiğini kaydetti.
     2010 yılında 793 bin, 2011 yılında toplam 911 bin olarak gerçekleşen otomotiv pazarının 2012 yılında küçülmeye geçtiğini ve normalleşerek 818 bin adet olarak gerçekleştiğini dile getiren Önen, "İçinde bulunduğumuz olumsuz küresel ekonomik koşullara rağmen, 2013 yılında öngörümüz, AB'nde derinleşerek devam eden kriz nedeni ile ihracatın gerilemesi, iç pazarda yatay bir talep hareketi ve buna bağlı olarak üretimin 1 milyon ya da 1 milyon 100 bin adet düzeyinde gerçekleşmesidir" yorumunda bulundu.
     Otomotiv Sanayinin 2012 yılında 19 milyar doları aşan ihracatı ile yine ihracat şampiyonu olduğunu vurgulayan Önen "2013 yılının genel olarak 2012 'den daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. Ancak hedefimiz; yeni bir büyümenin öncesinde 2013 yılında otomotiv sanayi olarak insan kaynağına, Ar-Ge'ye ve teknolojiye yatırım yapmak olacak" dedi.
    
     -2013'ün ilk 2 ayında ithalat payı arttı-
    
     2013 yılında planlan Ar-Ge alt yapı çalışmalarının kısa süre içinde tamamlanarak yurt dışında yapılan test ve Ar-Ge çalışmalarının yurt içinde yapılarak sanayinin önemli bir kaynak ve zaman tasarrufu sağlayacağını belirten Önen, çevreye duyarlı vergilendirmenin önemine dikkati çekti.
     Önen, "Tekerlekli motorlu taşıtlar parkında daha az karbon emisyonu sağlamak üzere, çok yaşlı araçların parktan çıkışını teşvik edecek entegre önlemlerin alınması ve parka yeni girecek düşük karbon emisyonlu çevre dostu araçların teşvik edilmesi gerekli" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'nin 2023 vizyonunda ekonominin taşıyıcı sanayi sektörlerinden olan otomotiv sanayinin 3-4 kat büyümesinin, 4 milyon üretimin yanı sıra 3 milyonluk ihracat hedeflendiğini belirten Önen, bu hedeflere ulaşmak için ihracat artışının yanı sıra iç pazarın da paralel büyütülmesinin sağlanması gerektiğini söyledi.
     Pazarda son aylardaki önemli gelişmelere de değinen Önen, 2013'ün ilk iki ayında otomobil satışlarında ithalatın aldığı payın artışına dikkati çekerek, bunun takip edilmesi gerektiğini söyledi.
    
     -"Otomotiv sektörü ülke ekonomisinde başı çeken unsurlardan biri"-
    
     Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar ise otomotiv sektörünün ülke ekonomisinde başı çeken unsurlardan olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "Gümrük Birliği öncesinde ülkemizde pazar payı mevcut sanayi yatırımı olan markalar üzerinde neredeyse yüzde 100'e yakındı. Gümrük Birliğinin üzerinden aşağı yukarı 17 sene geçti. Gümrük Birliği sonrasında üç tane ana markanın ülkemizdeki pazar payı hala yüzde 50'lere yakın. Yani bunun yanına 50 tane yeni rekabet eden marka geldi, ama bir pazarın içinde var olmanın ne kadar önemli olduğunu sadece bu rakamları görerek anlayabiliyoruz."
     Bayraktar, ülke ekonomisi bu kadar gelişmemişken gelip yatırım yaparak risk alan, buradan ihracat yapabileceğini düşünen üreticilerin de haklı olarak yatırımlarının meyvelerini topladığını kaydetti.
    
     -"Daha adil bir vergi düzenlemesi yapılabilir"-
    
     Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dudaroğlu ise otomotivde cari açığa fırsat vermeden iç pazarda çok daha adil bir vergi düzenlemesi yapılabileceğini dile getirdi.
     Dudaroğlu, teşvikler konusunda bazı "ince ayar"ların yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiklerini aktararak, "Özellikle 300 milyon liralık alt sınırlı olan öncelikli yatırımlardaki ana sanayi yatırımlarının içerisindeki parçaları üretecek olan biz tedarikçiler için bir kümelenme modeli mantığıyla oradaki yatırımdaki alt sınırın tedarikçiler için minimize edilmesini talep ediyoruz. Ve bunun 5. bölge kapsamına alınmasını istirham ediyoruz" diye konuştu.
     Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Başkanı Orhan Sabuncu ise otomotiv endüstrisinin ihracatta önemli bir rol üstlendiğine değinerek, "Endüstrimiz 2012 yılını 19,1 milyar dolarlık ihracatla kapadı. Ve yedinci defa sektörel ihracat şampiyonu oldu. Bu gerçekten gurur verici bir olay. Bu sene de liderliğimiz devam ediyor, umuyorum ki bu sekizinci, dokuzuncu yıl diye devam edip gidecektir" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Ödüller-
    
     Konuşmaların ardından, Ekonom Bakanı Zafer Çağlayan tarafından 2012 yılı OSD Yan Sanayi Başarı Ödülleri ile OSD İhracat Başarı Ödülleri sahiplerine verldi.
     OSD Yan Sanayi Başarı Ödülleri, Çukurova İnşaat Makineleri, Farba Otomotiv Aydınlatma ve Plastik Fabrikalar ile Matay Otomotiv Yan Sanayi'nin oldu.
     OSD İhracat Başarı Ödülleri'nde ise Ford Otomotiv Sanayi, Oyak Renault Otomobil Fabrikaları, Tofaş ve Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'ye platin plaket; Hyundai Assan Otomotiv Sanayi ve Ticaret ile Mercedes Benz Türk'e altın plaket; Türk Traktör, MAN Türkiye, Honda Türkiye, Temsa Global, Otokar ve Karsan'a altın madalya; Anadolu Isuzu'ya ise gümüş madalya ödülleri verildi.
     Programın sonunda OSD Başkanı Önen, Bakan Çağlayan'a hediye takdim etti.
    
     -Kudret Önen yeniden OSD Başkanı-
    
     Bu arada, Kudret Önen, basına kapalı olarak devam eden Genel Kurul toplantısının sonunda yeniden OSD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçildi.
    
    
    
    

Bu haberi 203 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir