Otomotiv sanayi 4 ayda 1,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi -Otomotiv Sanayii Derneği…

  • Yazı boyutu
Otomotiv sanayi 4 ayda 1,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi
  -Otomotiv Sanayii Derneği…

Otomotiv sanayi 4 ayda 1,3 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi -Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen: -"Otomotiv sanayinin son dönemde gösterdiği performans cari açık konusunda olumlu bir tablo çiziyor"

Türk otomotiv sanayi yılın 4 aylık döneminde 1 milyar 269 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi.
     Otomotiv Sanayii Derneği'nin (OSD) raporuna göre otomotiv sanayinde ihracat oranları yükselirken ithalat rakamları düşüş eğilimi gösterdi.
     2012 yılının ocak-nisan döneminde otomotiv sanayinde ihracat yüzde 1'lik artış ile 5 milyar 397 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, ithalat ise yüzde 36'lık gerileme ile 4 milyar 128 milyon dolar oldu. Düşen ithalat ve artan ihracat rakamları doğrultusunda otomotiv sanayi 1 milyar 269 milyon seviyesinde dış ticaret fazlası verdi.
     OSD Başkanı Kudret Önen, sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:
     "Otomotiv sektörü hem üretim, hem ithalat hem de ihracat düşünüldüğünde Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Özellikle de küresel ekonomik krizin hakim olduğu dünya piyasaları göz önüne alındığında ülkenin cari açık pozisyonu üzerinde sektörün önemli etkileri buluyor. Bu nedenle otomotiv sanayinin son dönemde gösterdiği performans cari açık konusunda olumlu bir tablo çiziyor."
     Ağırlıkla AB ülkelerinde etkili olan ekonomik krize bağlı olarak gerileyen ihracat rakamları ile ilgili de bilgi veren Önen, "2011 yılında motorlu araçlar ile bunların aksam ve parçalarını kapsayan GTİP 87.00 ürünlerinde 1 milyar 378 milyon dolar düzeyinde olan dış ticaret açığı, 2012 yılının ilk 4 aylık döneminde 1 milyar 269 milyon dolar dış ticaret fazlası olarak gerçekleşti" dedi.
     Bu durumu, cari açık konusunda ekonomik performansa olumlu katkı sağlayacak bir gelişme olarak nitelendiren Önen, kaydedilen dış ticaret fazlasının önümüzdeki dönemde artarak devam edeceğini ve cari açık konusunda sektörün ekonomiye olan olumlu katkısının yıl boyunca süreceği görüşünde olduklarını ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir