Otomatik sayaç okuma sistemlerinin sayaç değerlerinin belirlenmesi -Sayaçların uzaktan…

  • Yazı boyutu
Otomatik sayaç okuma sistemlerinin sayaç değerlerinin belirlenmesi
  -Sayaçların uzaktan…

Otomatik sayaç okuma sistemlerinin sayaç değerlerinin belirlenmesi -Sayaçların uzaktan haberleşmesine ilişkin kullanılacak haberleşme sistemine abonelik gerekmesi halinde, aboneliğinin gerçekleştirilmesi, altyapının temininden sorumlu kişiden abonelik ücreti tahsil edilmek kaydıyla TEİAŞ ve dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olacak

Otomatik Sayaç Okuma Sistemlerinin (OSOS) kapsamına dahil edilecek sayaçların uzaktan haberleşmesine ilişkin kullanılacak haberleşme sistemine abonelik gerekmesi halinde, aboneliğinin gerçekleştirilmesi, altyapının temininden sorumlu kişiden abonelik ücreti tahsil edilmek kaydıyla Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEİAŞ) ve dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olacak.
     Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan ilana göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) 15 Kasım 2012 tarihli toplantısında, Otomatik Sayaç Okuma Sistemlerinin (OSOS) Kapsamına ve Sayaç Değerlerinin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar'da değişiklik yapılmasına dair düzenlemenin onaylanmasına karar verildi.
     Bu usül ve esaslara göre, modem ile bütünleşik sayacın tercih edilmesi halinde modem hariç olmak üzere, sayacın modemle bütünleşik olmaması halinde modem dahil her türlü haberleşme donanımı ve OSOS ile iletişim kurulması için gerekli teçhizatın ve altyapının temini; "İletim sistemine bağlı üretim tesisi niteliğindeki uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimlerinin uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimi konfigürasyonlarında yer alan sayaçlar için ilgili üretim faaliyeti gösteren tüzel kişinin", "İletim sisteminde yer alan diğer tüm sayaçlar için TEİAŞ'ın", "Dağıtım sistemine bağlı üretim tesisi niteliğindeki uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimlerinin uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimi konfigürasyonlarında yer alan sayaçlar için üretim faaliyeti gösteren ilgili tüzel kişinin", "OSOS kapsamında yer alan yer altı suyu kullanma belgesi sahibi olan tüketicilere ait tüketim verilerinin izlenebilmesi için kurulacak sistem kapsamına dahil olacak tüketim noktaları için ilgili tüketicinin", "Dağıtım sistemine bağlı uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimi konfigürasyonu içerisinde yer alan diğer tüm sayaçlar için ilgili dağıtım lisansı sahibi tüzel kişinin" sorumluluğunda olacak.
     Dağıtım şirketleri tarafından yeni kurulacak olan OSOS kapsamına en az altı farklı marka sayacın dahil edilebilir olması ve bu markalardan en az üçünün sayaçlarının yerli üretim olması esas olacak.
     Dahil edilmesi uygun görülen sayaçların marka ve modelleri dağıtım şirketlerinin internet sayfasında yayımlanacak.
     OSOS kapsamına dahil edilecek sayaçların uzaktan haberleşmesine ilişkin kullanılacak haberleşme sistemine abonelik gerekmesi halinde, aboneliğinin gerçekleştirilmesi 2'nci fıkra kapsamında belirtilen altyapının temininden sorumlu kişiden abonelik ücreti tahsil edilmek kaydıyla TEİAŞ ve dağıtım şirketlerinin sorumluluğunda olacak.
     Aboneliği takiben gerçekleşen iletişim maliyetleri TEİAŞ ve dağıtım şirketlerince karşılanacak.
     Dağıtım lisansı sahibi Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) içerisinde yer alan, yönetmelik uyarınca kayıt edilen uzlaştırmaya esas veriş-çekiş birimine ilişkin veriş-çekiş miktarının ölçülmesi veya hesaplanmasını sağlayacak üretici ve tüketici sayaçları, kurulacak olan OSOS kapsamında yer alacak.
     Dağıtım lisansı sahibi OSB'nin OSOS kurmaması halinde bu fıkra kapsamındaki sayaçlar, OSB'nin talebi üzerine ve ilgili bedeller 6'ncı madde çerçevesinde OSB, tüketici veya üreticiler tarafından karşılanmak kaydıyla, dağıtım şirketi tarafından kurulan OSOS'a dahil edilecek.
     Bu şekilde OSOS kapsamına dahil edilen sayaçların verileri 7'inci maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında belirtilen esaslara göre ilgili OSB ile paylaşılacak.
     Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ) tarafından yer altı suyu kullanma belgesi verilen tüketicilerin, OSOS kapsamına dahil edilmesinin istenmesi halinde, bu durum OSOS kapsamına ilk aşamada dahil edilecek mevcut sayaç sayısı ile bunu izleyen 5 yıl içerisinde kapsama dahil olabilecek tahmini sayaç sayısını da içerecek şekilde DSİ tarafından ilgili dağıtım şirketine Geçici 6'ncı maddede belirtilen sürede bildirilecek.
     Bildirilen sayılarla dağıtım şirketi kayıtlarında yer alan yer altı suyu kullanıcısı olan tüketicilere ait kayıtlı sayaç sayılarının yüzde 20'den fazla farklılık göstermesi halinde dağıtım şirketi ve DSİ ek bir çalışma yaparak nihai sayaç sayısını saptayacak.
     Nihai olarak belirlenen sayaç sayısı OSOS merkezi yazılım ve donanım kapasitesi belirlenmesinde dikkate alınacak.
     OSOS kapsamında yer alması zorunlu olan sayaçlara ait aktif elektrik enerjisi tüketim limiti, ilgili dağıtım şirketi tarafından belirlenerek kurul tarafından onaylanmak üzere gerekçeleri ile birlikte kuruma sunulacak. Bu limit dağıtım şirketi tarafından gerekli görülmesi halinde kurul onayı ile yılda bir defa revize edilebilecek.
     Dağıtım şirketlerince kurulacak OSOS kapsamına su, doğal gaz ve ısı ölçüm sayaçlarının dahil edilmesi halinde, bu sayaçlardan toplanan bilgiler dağıtım şirketlerince belirlenecek bedel üzerinden ilgili su, doğal gaz ve ısı dağıtım hizmeti veren şirketlerle paylaşılabilecek.
     OSOS kapsamına dahil edilecek sayaçların uzaktan haberleşmesine ilişkin kullanılacak haberleşme sistemine yönelik olarak daha önce tüketicilerin kendi adlarına yaptırdıkları abonelikler, 1 Nİsan 2013 tarihine kadar TEİAŞ veya ilgili dağıtım şirketi tarafından devralınacak.
    
    
    

Bu haberi 330 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir