Otokoç'tan yatırım planı

  • Yazı boyutu
Otokoç'tan yatırım planı

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen:"Otokoç, bu sene 3 milyar TL'nin üzerinde ciro ve 350 milyon TL de yatırım yapmayı hedefliyor"

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Otokoç'un bu yıl 3 milyar liranın üzerinde ciro yapmayı hedeflediğini belirterek, "350 milyon lira da yatırım yapmayı hedefliyor" dedi.
     Çimen, Otokoç İstinye tesisinde Volvo araçlarının satış ve satış sonrası hizmetlerinin başlaması dolayısıyla düzenlenen açılış töreninde yaptığı konuşmada, Koç Holding olarak 4 ana sektöre odaklandıklarını belirterek, Grup olarak otomotiv sektöründe 86 yıldan beri faaliyet gösterdiklerini anımsattı.
     Koç Topluluğu'nun otomotiv şirketlerinin, Türkiye'deki üretimin yüzde 50'sini, iç pazar satışlarının da yüzde 30'unu gerçekleştirdiğini ifade eden Çimen, "Yaklaşık 600 bin araç üretimi yapıyoruz. Bunun yüzde 65'ini ihraç ediyoruz ve iç piyasada sattığımız ithal araçlarla da 250 bine yakın aracı Türk tüketicisinin hizmetine sunuyoruz" diye konuştu.
     Çimen, otomotiv şirketlerinin üretim kapasiteleri, kaliteleri ve mühendislik becerileriyle Avrupa'da örnek gösterilen ve ödüllendirilen tesisler olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
     "Çok güçlü bayi ağımız, yan sanayimiz, satış ve satış sonrası operasyonlarımız ve 20 milyar lirayı aşkın ciromuzla dev bir grubuz ve tartışmasız Türkiye'deki otomotiv sektörünün lideriyiz. Ford Otosan ve Tofaş imalatçı ve genel distribütör şirketlerimizdir. Otomotiv perakendeciliğinde, araç kiralama işinde faaliyet gösteren Otokoç şirketimiz var. Türkiye'nin dört bir yanında 32 tane satış ve sonra tesis ile hizmet veriyoruz. Günlük ve uzun süre kiralamada hizmet veriyoruz. Türkiye'de 119 tane noktada, 425 bin metrekareyi aşkın alanda, otomotiv sektörünün önemli şirketlerinden biri. Otokoç, bu sene 3 milyar liranın üzerinde ciro ve 350 milyon lira da yatırım yapmayı hedefliyor."
    
     -"Otokoç, Türkiye'deki Volvo satışlarının yüzde 35'ini yapıyor"-
    
     Çimen, Volvo'nun kalite, tasarım, çevre ve güvenlik değerleriyle otomotiv sektörünün öncü markalarından biri olduğunu aktararak, "Koç Topluluğu'nda Ford ve Fiat'ın markalarını satıyoruz. 1999 yılında da Ford, Volvo'yu satın almıştı. Ben o zamandan beri Volvo'yu çok yakından takip ediyordum. 2009 yılında da Otokoç'ta Volvo'nun satış ve satış sonrası faaliyetleri başladı. Otokoç tarafında son derece memnunuz. İki markanın da birbirine değer kattığını düşünüyorum. Otokoç, bu iş birliğini daha da ileriye taşımak istiyor. Türkiye'deki Volvo satışlarının yaklaşık yüzde 35'ini yapıyorlar" şeklinde konuştu.
    
     -"Tüm otomotiv perakendeciliği hizmetlerini bulacaklar"-
    
     Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir de 3 yıl önce Taşdelen Şubesi ile başlayan Otokoç ve Volvo iş birliğinin geliştiğini belirterek, yeni açılan bu tesis ile 5. Volvo tesisine ulaşıldığını kaydetti.
     Özdemir, Otokoç Otomotiv olarak, otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama sektörlerinde faaliyet gösterdikleri her yerde müşterilere değer katmayı misyon edindiklerini ifade ederek, şunları söyledi:
     "Bu misyon doğrultusunda, Volvo müşterilerimiz için her yönüyle yepyeni bir tesis yaptık. Volvo müşterilerimiz markanın, güvenlik ve kalite unsurlarını, geniş araç yelpazesini, araçlarının her türlü bakım ve onarım ücretini, ikinci el araçlarını değerlendirecekleri en uygun fiyatları, alternatif sigorta ve finansman seçeneklerini, Otokoç güvencesiyle satın alabilecekleri ikinci el araçları, her türlü araç koruma ve bakım işlemlerini, yani tüm otomotiv perakendeciliği hizmetini bulabilecekler."
     Konuşmaların ardından, Çimen, Özdemir, Volvo Car Corporation Bölge Başkanı Wim Maes, Volvo Car Türkiye Genel Müdürü Torben Eckardt ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Otokoç İstinye tesisi Volvo Showroom'u kurdela kesimiyle açıldı.
 


Bu haberi 348 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir