Otokar Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsünü üretti

  • Yazı boyutu
Otokar Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsünü üretti

Bir dönem büyük şehirlerde toplu taşıma aracı olarak kullanımı çok yaygın olan troleybüsler geri dönüyor. Ama küçük bir farkla. Artık otobüslerin üzerinden geçen elektrikli teller olmayacak. Onun yerine elektrik şarjıyla çalışan otobüsler yollara çıkacak. Bu otobüslerin ilk örneği Otokar tarafından üretildi.

Otokar, Türkiye'nin ilk elektrikli otobüsünü üretti. Seri üretime hazır hale gelen araçlar Türkiye genelindeki tüm belediyelere satılacak.

5 yıllık bir çalışma sonucunda 1 milyon dolarlık Ar-Ge çalışması ile üretilen Otokar Doruk Electra, 280 km menzile sahip bulunuyor. Şehir içi toplu taşımaya uygun olarak tasarlanan aracın yakıt tüketimi ise normal otobüslere oranla yüzde 90 daha az.  

Aldığımız bilgilere göre ortalama bir otobüs şehir içinde 30-40 litre arası yakıt tüketirken, elektrikli otobüsün yakıt tüketimi 3-7 litre arasına denk geliyor.

Yüzde 70 yerlilik oranı ile üretilen aracın satışı için yakında tüm belediyelerle görüşmeler başlayacak.   

 

 

Kaynak: HÜRRİYET


Bu haberi 335 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir