OSİAD Genel Kurulu -CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak: "İktidar muhalefet ayrımı yapmadan Türk…

  • Yazı boyutu
OSİAD Genel Kurulu
  -CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak:
  "İktidar muhalefet ayrımı yapmadan Türk…

OSİAD Genel Kurulu -CHP Genel Başkan Yardımcısı Toprak: "İktidar muhalefet ayrımı yapmadan Türk sanayicisine sahip çıkmamız lazım"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, "İktidar, muhalefet ayrımı yapmadan Türk sanayicisine sahip çıkmamız lazım" dedi.
     Ostim Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (OSİAD) 22'nci Olağan Genel Kurulu, OSİAD Konferans Salonunda yapıldı.
     Genel kurulda konuşan Toprak, Türk sanayicisinin ülke ekonomisi için büyük önem taşıdığını ifade etti.Toprak, "Sizin yaptığınız her ihracat Türkiye'de bir atölyenin çalışması demek. Sizin yaptığınız her bir liralık ihracat Türkiye'de bir vatandaşın iş bulması demek, o bir vatandaşın iş bulması da ailenin tenceresinin kaynaması ve o ailenin mutluluğu demek. Ülkede mutluluk ailede başlar eğer aile mutluysa ülke mutludur" ifadelerini kullandı.
     "İktidar muhalefet ayrımı yapmadan Türk sanayicisine sahip çıkmamız lazım" diyen Toprak, CHP'nin "Türkiye bir krize girsin iktidar puan kaybetsin ben geleyim gibi" anlayışının olmadığına dikkati çekti.
     Toprak, CHP olarak Türkiye'nin önünü açacak yasalara destek vermeye hazır olduklarını kaydetti.
     Üretim merkezlerinin batıdan doğuya doğru kaydığına işaret eden Toprak, "Türkiye burada güçlü ekonomisiyle tutunmak zorunda. CHP olarak hiç bir parti ayrımı yapmadan hangi partiye oy verirseniz verin biz sizleri desteklemek istiyoruz. Biz güçlü Türk ekonomisini yaratmak istiyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -"Türkiye sanayide ciddi mesafeler aldı"-
    
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye'nin sanayide ciddi mesafeler aldığını belirterek, Türk savunma ve havacılık sanayisinin her geçen bilinirliğinin arttığını söyledi.
     Özdebir, 2012'nin iç piyasaya üretim yapan işletmeler için zor geçtiğini ifade ederek, "Şu anda para politikasını yönetenlerin tavrında çok büyük bir değişiklik gözükmemekte. Bu bize 2013 yılının da aynı şekilde gitme tehlikesini gösteriyor. Bu anlamda bizim önümüzü açacak tedbirlerin bir an önce alınması lazım" diye konuştu.
    
     -Tasarruflar azalıyor-
    
     OSİAD Başkanı Adnan Keskin, yerli ürünlerin tercih edilmesi konusunda hükümetin bir çok genelge yayınladığını hatırlatarak, savunma sanayi ve otomotiv sektörü başta olmak üzere bazı sektörlerde yerlileştirme oranlarının yükseltilmeye çalışıldığını kaydetti.
     Kamu İhale Yasası ve Kamu Alım İhale Sözleşmesi'nde 2003 yılında yapılan değişiklikle kamu ihalelerinde ve alımlarında yüzde 51 yerli alım şartı getirildiğini anımsatan Keskin, "Ancak gelin görün ki uygulamada ne bu genelgeler, ne de diğer yasal düzenlemeler dikkate alınıyor. Kamu kurumları, muadili olmasına rağmen ithal ürünleri tercih ediyor. Örneğin, Türkiye, bir taş zengini olmasına rağmen Çin'den taş ithal ediyor" değerlendirmesinde bulundu.
     Keskin Ankara metrosu ihalesini kazanan Çinli firmanın, Ostim'deki raylı sistem kümelenmesini dikkate almadığını ve yüzde 51 şartına uymadığını savundu.
     Keskin, OSİAD'ın, sadece sorunları tespit etmediğini, imkanları çerçevesinde çözüm de bulduğunu anlatarak, "Kadına yönelik şiddetle ilgili bir proje hazırlayıp AB'ye sunduk" dedi.
     Genel kurula, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın ve Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay da katıldı.
     Daha sonra seçimlere geçildi.
    
    
    

Bu haberi 187 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir